Čeština a čísla aneb 3 pasti na copywritera

31. 3. 2017 | Hana Cintlová

Matematické olympiády, čísla, počítání… Taky vám to ve škole nic neříkalo? Nevadí, všechny čtvrtletky z matematiky už máme dávno za sebou. Jenže úplně bez čísel se člověk v práci neobejde ani jako copywriter. Pojďme si ukázat 3 nejzáludnější číselné podpásovky, kterými se čeština vyzbrojila. Čtěte dál, než vám to při psaní dalšího textu spočítá!

1. Skládejte bez chyby

V souvislosti s vyjádřením množství vás mohou pěkně potrápit třeba přídavná jména složená z čísla a slova. Ne vždy se jim můžeme elegantně vyhnout variantou bez čísla, která bývá dlouhá a čtenářům se hůře pamatuje. Místo patnáctiprocentnísedmikilový tedy raději napíšeme:

15procentní a 7kilový.

Ano, bez mezery, spojovníku a dalších „ozdob“. S exempláři typu 15ti procentní, 7mi kilový nebo 15-tiprocentní, 7-mikilový se rozlučte. Napořád!

POZOR! Nebyla by to naše mateřština, kdyby tu neexistovala nějaká výjimka. Spojovník můžeme použít u slov, kde čísla zastupují písmena: x-tý pokus, n-tá odmocnina atd.

Pokud chcete být extraúsporní a vystačíte si jen s číslem a zkratkou či znakem, pak mějte na paměti, že takto vyjádřené přídavné jméno bude vždycky bez mezery:

15% a 7kg.

Jde vám z toho hlava kolem? Vezměte si k ruce tahák – dnes už vám za to nikdo hlavu neutrhne.

slovem číslem a slovem zkratkou/znakem význam s mezerou
patnáctiprocentní 15procentní 15% patnáct procent 15 %
sedmikilový 7kilový 7kg sedm kilo 7 kg

2. (Ne)mějte v tom mezery

Také občas váháte, jestli vložit mezeru do hodnoty přesahující tři čísla? Tady je čeština velkorysá a pro čtyřciferné hodnoty uznává obě varianty:

6 200 Kč i 6200 Kč

Jakmile se z tisíců dostaneme na vyšší cifry, pak je po trojicích oddělujeme mezerou:

10 000 000 obyvatel

Je to logické a přehledné – na první pohled je jasné, zda se pohybujeme v milionech nebo v miliardách. Takových sedm a více nul namačkaných vedle sebe by se chtělo počítat málokomu. V úřední korespondenci máte navíc možnost použít místo mezer tečky: 6.200 Kč, 10.000.000 dolarů.

POZOR! Letopočty se píší zásadně bez mezery: v roce 1993, roku 1000 n. l.

Sčítání, odčítání, násobení, dělení, poměr, rozměr… Nebojte se, nebudeme po vás chtít správné výsledky. Je to jen výčet matematických úkonů, u kterých jsou mezery nutností:

1 + 1 = 2
přikrývka 200 cm × 160 cm
šance 3 : 1

3. Řiďte se předchozími dvěma pravidly

… protože „dvěmi“ je paskvil. Tato číslovka v 7. pádě je a vždycky bude správně takto: dvěma.
Stejné pravidlo platí pro obě oběma.

A pokud vám někdy budou čísla v textech přece jen pít krev, řekněte si kouzelnou větu, která vám zaručeně zvedne náladu: „Hlavně, že už to nemusím počítat!“