Chcete být digitální nomád?

26. 11. 2018 | Zuzka Zusková

Chcete být DIGITÁLNÍ NOMÁD?

Snili jste někdy, že budete moci pracovat odkudkoliv na světě? Změnit svůj zajetý životný styl, denní rituály a jistoty? Chce to pořádný kus odhodlání, ale pokud vás tenhle styl života láká, tak věřte tomu, že dnešní doba je tomu nakloněná a tuhle příležitost stojí za to vyzkoušet.

Být digitálním nomádem bezpodmínečně neznamená začít podnikat sám na sebe. Spousta zaměstnání se dá vykonávat online, a tak máte jistý měsíční příjem. Díky použití notebooku a bezdrátového internetu můžete vydělávat peníze online a pracovat téměř odkudkoli. Stát se digitálním kočovníkem je varianta stylu života, která se poslední dobou stává velmi moderní.

Výhody

 • Můžete žít kdekoli
  Cestovat po světě, žít kdekoli a vydělávat peníze online. Zní to skoro jako pohádka. Jste nezávislí na místě a můžete pracovat v zemi, která vás zrovna v danou chvíli láká. Existuje spousta zemí, jako např. Thajsko nebo Indonésie, kde můžete žít velmi kvalitní život za méně peněz než ve vaší rodné zemi.

 • Užívejte si více svého života
  Být digitálním nomádem vám umožňuje vytvářet si svůj pracovní den, tak jak potřebujete. Nikdo vás nehlídá, v kolik hodin přijdete a odejdete z práce. Jediné, na čem záleží je, abyste svoji práci odvedli včas a dobře. Flexibilita vytváření pracovního dne má na většinu lidí pozitivní účinky a jsou pak ještě více produktivní.

 • Časový posun
  Při práci ze zahraničí musíte u většiny profesí fungovat v reálném čase vaší domovské destinace. Pokud chcete pracovat např. z Ameriky, dá se to brát jako nevýhoda. Naopak při práci z Indonésie je časový posun rozhodně pozitivní aspekt. Dopoledne máte volné a můžete se věnovat svým zájmům. Pracovně začnete fungovat odpoledne a musíte vydržet až do pozdních večerních hodin. Např. u grafiků může být časový posun přínosný i pro zaměstnavatele, protože zadanou práci grafik zvládne zpracovat v době, kdy je v ČR noc a ráno už má zadavatel na mailu vše hotové.

 • Coworking
  Na spoustě míst existují sdílené pracovní prostory neboli coworkingy, kde můžete vykonávat svoji práci. Jste tak v přirozeném prostředí pro práci, a navíc získáváte nové kontakty. Inspirativní prostředí a komunitní centrum je skvělou variantou pro vykonávání práce.

Nevýhody

 • Velmi dobré připojení k internetu
  Pokud vyrazíte do světa jako digitální nomád, pečlivě si zjistěte, jaké budete mít v dané oblasti připojení k internetu. To je to nejpodstatnější, na čem záleží. Tedy jako digitální nomádi nejste úplně svobodní a pracovat odkudkoliv není úplně tak pravda, jak by se na první pohled mohlo zdát.

 • Pracovat z pláže?
  Tohle je opravdu mýtus. Pracovat s notebookem nebo smartphonem přímo z pláže vám vydrží maximálně půl hodiny. Slunce, teplo a písek za chvilku začne štvát nejen vás, ale tento nápor nevydrží ani váš pracovní nástroj. Nakonec zjistíte, že tohle místo pro práci není příliš komfortní. Ačkoli se navenek může zdát, že jste neustále na dovolené, rozhodně tomu tak není. Čeká vás spousta práce a pevné vůle odolávat lákadlům, která vám nové prostředí přináší.

 • Kočovný život
  Hodně digitálních nomádů je za čas ze samotného přemisťování se z místa na místo unavená. S každým přesunem musíte řešit ubytování, služby, připojení k internetu, telefonní číslo a spoustu dalších věcí, které k životu a práci potřebujete. Nakonec si uvědomíte, že lepší je na zvoleném místě vydržet několik měsíců, než se zabydlíte a skutečně si vše pořádně užijete, a až následně se přesouvat zase dál. Každý měsíc pracovat z jiného místa může být tedy velmi náročné.

 • Nestabilní příjem
  Jak jsem psala na začátku blogu, být digitálním nomádem bezpodmínečně neznamená pracovat sám na sebe, každopádně většina digitálních nomádů nemá trvalou pracovní smlouvu. Příjem tedy není nikdy jistý a může se každý měsíc lišit. Zároveň na cestách je obtížnější hledat si nové klienty.

 • Rodinné zázemí
  Cestovat po světě vám přinese spoustu nových kamarádů a kontaktů. Ovšem jedná se spíše o krátkodobá přátelství, jelikož nikde nepobudete příliš dlouho. Povahově byste měli být tedy rozhodně extroverti, kteří velmi rychle a snadno navazují nové vztahy. Vaše dlouholeté přátele a rodinu nebudete vídat příliš často, nemůžete se účastnit společných událostí, které vás spojují. Tato mezera v životě vám bude chybět víc a víc, což je jedním z hlavních důvodů, proč se digitální nomádi po pár letech vrací opět domů.

Před vaším rozhodnutím vydat se na cestu života digitálního nomáda si dejte naproti sobě výhody a nevýhody (určitě vás jich napadne ještě víc) a ujistěte se, že tento životní styl pro vás bude opravdu to správné, jelikož to určitě není pro každého. Každopádně pro část z nás, kterým tento způsob života vyhovuje, je stávající situace na trhu práce a dostupné možnosti optimální pro uskutečnění tohoto snu.