Co jsme hledali v roce 2020

11. 1. 2021 | Petra Vrbová

Často jsme během Silvestrovských oslav slýchávali, že rok 2020 nestál za nic a vlastně jsme rádi, že už končí. Bohužel s koncem roku nemusí končit naše obavy z korona krize a následků s ní spojených. Zejména tohoto tématu se týkala většina vyhledávacích dotazů, který zaznamenal Google za rok 2020.

Nejhledanější výrazy

Letošní rok podstatně ovlivnila korona krize, a proto právě výraz Koronavirus dominuje celkovému žebříčku. Mezi první a druhou vlnou pandemie nás rozptýlily prezidentské volby v USA. Abychom se stále udržovali v obraze událostí, hledali jsme také ČT24 a odkaz na Ministerstvo zdravotnictví. Na čtvrtém místě se umístil výraz Google Classroom. Pro bezdětné čtenáře, kteří tak s tímto nepřišli do styku, jen vysvětlím, že Google Classroom je webový program, který umožňuje školám zdarma vytvářet, rozesílat nebo známkovat výukové materiály. Jeho primárním účelem služby je sdílení souborů mezi studenty a učiteli. Dále ještě stojí za zmínku vysoký počet hledání Office 365 a Netflixu, což je jednoduše důsledek toho, že jsme byli zavření doma na home officech.

Nejhledanější osobnosti

V naší domovině dominovali ve vyhledávání státní činitelé v oblasti zdravotnictví – Roman Prymula a Adam Vojtěch. S tím souvisí také hledanost osoby Jaroslava Felgra, českého vědce a vysokoškolského pedagoga, který loni proslul svými neotřelými až šokujícími názory a předpověďmi ohledně dalšího vývoje korona krize. Dále se na čtvrté pozici umístil Kazma. Ten se v loňském roce zapojil hned do několika kauz, z nichž poměrně významný byl projekt zakopaného auta s milionem korun v kufru.

Ze zahraničních osobností nás nejvíce zajímal současný prezident USA Donald Trump a jeho nástupce Joe Biden. Dále jsme se často chtěli dozvědět více o zpěvačce Billie Eilish, která v loňském roce vydala hned několik epických singlů. Také se v souvislosti s touto zpěvačkou pojí zvláštní kauza, kdy jí fanoušci odsoudili kvůli její „neforemné“ postavě.

Na čtvrtém místě se umístila Kamala Harris, americká právnička a politička Demokratické strany, zvolená viceprezidentka Spojených států amerických, která jako první žena vůbec zde plní tuto funkci.

Nejhledanější „Jak na …“

Dostáváme se k finále vyhledávacích dotazů – opět se první čtyři příčky ve vyhledávání týkaly korona krize – výroba a nošení roušek, výroba desinfekce a naladění kanálu ČT3. To vše završilo konečně pozitivní téma, které s koronou není spojené, a to Jak upéct husu.

My v LCG New Media věříme, že jste úspěšně započali nový rok, přejeme vám pevné zdraví a dobrodružnější vyhledávací dotazy v letošním roce.


Zdroj: trends.google.cz