4 důvody, proč máte v textech chybi

22. 6. 2022 | Petr Koubek

Každý dělá chyby, i obergruppenführer Grammar Nazis. Na tom není nic špatného. Špatné je, když si text pořádně nezkontrolujete. Ukazujete tím totiž klientovi nebo zákazníkovi, že vám na nich nezáleží, že jste textu prostě nevěnovali dost času. A to je může odradit.

Přiznejte si to, i vy máte radost, když se vám podaří odhalit chyba v textu někoho jiného. Ten pocit povýšenosti! Mňam!

Proč zrovna vám chyby v textu zůstávají?

 1. Nedáváte si od textů odstup

  Když píšete, pokoušíte se hlavně předat sdělení. A na to se soustředí váš mozek, ne na gramatiku. Proto vám můžou některé chyby uniknout.

  Odpočiňte si od textu. Ideálně do dalšího dne, minimálně pár hodin. Čerstvé oči toho uvidí mnohem víc.

 2. Nečtete si je nahlas

  Váš mozek zná text, který jste napsali. Takže chyby prostě nevidí - rovnou vám totiž doplňuje správné varianty, o kterých ví, že tam mají být. Potřebujete ho ošálit, aby text znova viděl, jako kdybyste ho neznali.

  Zkuste si text přečíst nahlas. Při takovém čtení se musíte víc soustředit a zapojujete jinou část mozku - pravděpodobnost, že si všimnete chyby, ale třeba i stylistické neobratnosti, se raketově zvyšuje!

  Podle některých výzkumů pomůže třeba i to, že změníte font, barvu pozadí, nebo si text vytisknete a zeditujete ho ručně.

 3. Neukazujete je nikomu jinému

  Nejčerstvější oči jsou ty, které o textu neví vůbec nic. Dejte text přečíst někomu jinému. Velmi pravděpodobně si všimne věcí, o kterých vy vůbec nevíte, nebo jste nad nimi ani neuvažovali.

 4. Neuznáváte, že děláte chyby

  Tak jste udělali chybu. No a co? Každému se to někdy stalo. Zasmějte se, omluvte a jděte dál. Pokud se pokoušíte ospravedlnit, zlobíte se a nebo se pokoušíte odvést pozornost, zbytečně se stresujete.

  Příště budete u psaní textu nervózní, budete se bát, že uděláte další chybu a pravděpodobnost, že ji opravdu uděláte, se tím jenom zvyšuje.