Diagnóza Homo Internetus – rozbor

7. 1. 2018 | Lenka Rejthárková

Přemýšleli jste někdy nad tím, co nám ty internety dávají?
Proč je máme?
Jak by nám bylo bez nich? Pojďte se podívat Googlu, Instagramu a Facebooku pod pokličku!

Strýček Google

Brání nám v komunikaci! To je ten pán, kvůli kterému se s vámi nechce nikdo bavit! Znáte to. Sedíte v práci a přemýšlíte nad tím, jak překvapit své kolegy na pondělní poradě. Napadne vás, že jim třeba upečete skvělou bábovku! Tak se zeptáte třeba Jarky, jak se taková dobrá bábovka dělá. Jarka se na vás podívá, začne solit ingredience a po deseti vteřinách se zastaví... „Počkej, vždyť si to vygoogli, na netu jich je mraky.“ V dnešním době si prostě vše rádi zjednodušujeme, takže už i přemýšlení často přenecháváme na tom slavném strejdovi.

Dneska už prostě platí pravidlo: „Kdo se moc ptá, málo googlí.“ Ale díky za něj. Dovedete si představit, že nebudete všechno vědět do minuty? Spotřeba Neurolu by asi vzrostla ještě víc.

Instagram

Krade vaše zážitky do telefonního aparátu a dělá z lidí špehouny! S příchodem Instastories jakbysmet. Ať už uvaříte super tříchodové menu, vyjdete na vrchol hory, váš mazlíček předvede super kousek nebo uběhnete maraton – má to jasný cíl. Honem s tím do Instastories! Pochlubit se, protože to děláme rádi! A všichni se milerádi podívají! Něco nám to ale bere. Mám pocit, že si okamžiky, které hned cpeme na „Instáč“, nedovedeme v reálu pořádně prožít. Soustředíme se na to, abychom měli super fotku, video, boomerang. Ale už moc nevnímáme, kde jsme, s kým jsme. My jsme ale lidé hraví, a i tak nás to baví! Instagram je prostě náš „malý“ kámoš a oblíbený bude tak i tak.

Tip: Zkuste týden ignorovat Instagram a napište nám, jaké nežádoucí účinky se u vás projevily.

Pozn.: Toto nedoporučuji zkoušet, pokud máte ve správě klientův firemní profil. Nežádoucí účinek by byl více než jasný.

Facebook

Mark Zuckerberg tehdy asi netušil, jaká lavina se s jeho nápadem strhne. Dneska je profil na Facebooku už samozřejmost. Nemáš Facebook? Jako bys nebyl. Jednou jsem si zrušila profil na Facebooku. Vydrželo mi to měsíc. Je to prostě závislost, nebudeme se tvářit, že ne. Je to taková malá hranatá modrá planeta, která spojuje lidi napříč kulatou modrou Zemí. Z Marsu se zatím nikdo nepřipojil, ale mám pocit, že to dlouho trvat nebude. 😄

Během chvilky zjistíme, jak se má kámoš z Brna, tetička z Ameriky nebo kamarádka na Bali, a to z pohodlí gauče. No není to fajn?

Jak v čem. Bere nám čas, spoustu času. Dřív měli lidé víc času. Víc času dojít si na poštu a čekat půl hodiny než se uvolní telebudka, abyste se mohli s někým spojit. Dovedete si to představit dneska?

Každá doba něco přináší. Vše má své pro a proti. Internet nám žere čas, ale zároveň nás baví. Žijeme v době internetové, tak si ji užívejme. Nevíme totiž, kdy nám ty internety vypnou!