Dostaňte se svým textem lidem pod kůži. Tady jsou 3 tipy, jak na to

18. 6. 2020 | Tereza Brůžková

Slova mají mocnou sílu, pokud víte, jak je správně použít. To platí i při psaní reklamních a marketingových textů. Copywriter by měl být zároveň tak trochu psychologem, který dokáže napsat přesvědčivý text a přimět zákazníky k akci. Jaká jsou základními pravidla lidské psychiky, s jejichž pomocí konečně přitáhnete ke svému textu pozornost?

Používejte přirovnání a metafory

Jak vyzdvihnout vlastnosti jako je kvalita a výkonnost? Zapřemýšlejte nad vašimi oblíbenými přirovnáními a metaforami. Nehmotné věci si ve své mysli těžko promítnete, když je ale přirovnáte ke konkrétním předmětům, vaše představivost (a představivost čtenářů) hned ožije. Nabídněte produkty s rychlostí jako vítr, ohromte přesností švýcarských hodinek a na závěr přidejte nějakou třešničku na dortu.

Účinnost metafor potvrzuje i přední světový kognitivní lingvista George Lakoff: „Na celém světě se přirozeně objevuje převážně nevědomá metaforická myšlenka. Ta odráží nejdůležitější záležitosti v lidském životě a jazykové metafory jsou klíčem k tomu, co je pro lidi důležité. Žijeme podle našich metafor."

Srozumitelnost je základ

Vyhněte se složitým větným konstrukcím a dlouhým souvětím. Základem úspěchu je totiž srozumitelnost a jednoduchost. Pište krátké věty, které se budou dobře číst. Pokud váš text nebude dostatečně srozumitelný, čtenář si negativní pocity při čtení spojí s autorem, tedy s vámi. Jedním z častých nešvarů je používání trpného rodu. Ten je příliš komplikovaný a lidé věty s ním hůře chápou. Vyměňte ho proto za jednodušší činný rod.

Trpný rod: V tomto článku jsou odhaleny zajímavé psychologické triky.

Činný rod: Tento článek odhaluje zajímavé psychologické triky.

Pokládejte řečnické otázky

Taky s oblibou používáte řečnické otázky? Pokud vaše odpověď zní ano, pak děláte jedině dobře. Možná na první pohled vypadají nevinně, opak je ale pravdou. Řečnické otázky fungují na čtenáře a zákazníky jako magnet. Díky nim jsou vaše argumenty mnohem přesvědčivější. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že vytvářejí bezpodmínečnou reakci. Čtenář se při položení otázky automaticky zapojuje a odpovídá (ať už vědomě nebo nevědomě).

Podívejte se třeba na tento příklad: Naše produkty vám dodají více energie. Obyčejný claim, který nějak extra nezaujme. Zkusme ho ale převést v otázku: Cítíte se bez energie? Můžete si být jistí, že kdo si tuhle otázku přečte, podvědomě na ni odpoví a začne nad ní přemýšlet.