Facebook Knihovna reklam, váš nejlepší přítel. Co to je a jak ji využít?

17. 12. 2020 | Lucie Zýmová

V následujících pěti krocích si ukážeme, jak monitorovat reklamní činnost konkurence s využitím Facebook Knihovny reklam. Knihovna reklam je služba Facebooku, která umožňuje zobrazit veškeré aktivní reklamy napříč všemi jeho aplikacemi a službami. Představuje tak velice cenný nástroj pro zhodnocení online marketingových aktivit konkurence. Uděláte si například obrázek o tom, na co konkurenti soustředí své reklamní výdaje, jaký typ reklam používají a jak jejich prostřednictvím komunikují se zákazníky.

 1. Sestavte si seznam konkurentů

  Základem pro monitoring konkurence, je její identifikace. Pro začátek si připravte seznam 5 až 10 konkurentů z vašeho oboru. Nejjednodušeji je určíte skrze vyhledávač. Použijte několik různých klíčových sousloví, a z výsledků následně vyberte konkurenty, kteří se vyskytují nejčastěji nebo na předních pozicích. Vyhledávací dotazy můžete také různě upřesňovat, například pomocí lokality.

  Příklad:
  Jsem majitelem obchodu s chovatelskými potřebami. Moje vyhledávací dotazy mohou vypadat následovně:

  • chovatelské potřeby
  • zverimex
  • krmivo pro mazlíčky
  • potřeby pro domácí zvířata
 2. Prohlédněte si jejich reklamy

  V dalším kroku přejděte na Facebook Knihovnu reklam. Ujistěte se, že máte v nastavení zakliknuto “Prohledat všechno” a zadejte do políčka název konkurenta. Jakmile začnete vpisovat, objeví se našeptávač, který vám se zadáváním pomůže a také zobrazí předchozí hledání.

 3. Posbírejte potřebné informace

  Výsledky vyhledávání pak můžete jednoduše filtrovat podle země, platformy (Facebook, Instagram, Audience network či Messenger) a časového období. Zapište si všechny podněty a nápady, které se vám mohou hodit k tvorbě vlastních reklam.

 4. Rozeberte konkurenční funnel

  Proklikněte se reklamou a podívejte se na cílovou stránku očima zákazníka. Odpovídá landing page zobrazené reklamě? Obsahuje jasné call-to-action? Lze na ní jednoduše vykonat předpokládanou konverzi? To vše vás může inspirovat a pomoci vám se vyvarovat zbytečných chyb. Nezapomeňte si zapsat důležité postřehy - pozitivní i negativní.

 5. Vytvořte lepší reklamu, než konkurence

  Při tvorbě reklam je dobré mít na paměti tři základní body:

  • Vhodné copy, které zohledňuje chování a potřeby cílové skupiny, a zároveň výstižně komunikuje benefity vašeho produktu či služby.
  • Obsah, který zaujme. Například nevšední obrázky (na sociálních sítích lépe fungují obrázky lidí nebo zvířat než samotných produktů), anebo ještě lépe - videa. Ta by měla být otitulkována, aby je uživatel mohl zhlédnout, i když má vypnutý zvuk.
  • Úderné call-to-action. Přesvědčte se, že zákazníkovi jasně dáváte najevo, co má udělat.