Formy #spolupráce s influencery a 6 bonusových tipů pro jejich správnou volbu

5. 8. 2022 | Eva Hůlová

Placená spolupráce versus starý dobrý barter
Základem rozlišení sponzorované spolupráce je barterová a placená. Tedy pokud je influencer ochotný výstupy vytvořit výměnou za produkt či poskytnutou službu, nebo za ně obdrží finanční odměnu. Finanční odměna je férová, tvoří část výdělku influencerů a měla by být adekvátní k množství a povaze výstupů, velikosti publika a k tomu, nakolik si influencer svůj online prostor cení. Barter je nejběžnější při spolupráci s mikroinfluencery, ale není výjimkou ani u větších profilů.

TIP 1: V obou případech podle českého zákona musí být takové výstupy viditelně označeny jako komerční obsah pomocí k tomu určených nástrojů a hashtagů.

Dlouhodobá spolupráce versus jednou a dost
Kampaně mohou být nárazové, nebo lze s influencery spolupracovat v delším časovém horizontu a zapojovat další formy spolupráce. Dlouhodobá partnerství jsou z hlediska budování vztahu se sledujícími influencera win-win. Navíc zvyšují autenticitu a jsou pro sledující lépe zapamatovatelné. Pokud nastane, že si sledující sami spojují influencera se značkou, je na místě využít ho jako ambasadora značky, a tím spojení maximálně využít třeba i v marketingových aktivitách značky.

TIP 2: V dlouhodobých kampaních je důležité smluvní zajištění exkluzivity, díky čemuž si po dobu spolupráce, a případně i nějakou dobu po ní, influencer nemůže sjednat spolupráci s konkurenční značkou.

Pozvání na akci
Dobrý důvod pro využití eventů a press tripů je udržení dobrých vztahů s influencery. Ti mohou u eventů, ať už jde o PR akce, otevíračky či premiéry, přilákat širší veřejnost k účasti. Press tripy jsou sladkou odměnou při dlouhodobém partnerství, kdy si značky své influencery hýčkají.

TIP 3: Influenceři se rádi dozvídají informace o tom, co doporučují svým sledujícím a potkávají se s ostatními influencery. Zároveň rádi ukazují svým sledujícím něco zajímavého, takže výstupy na jejich profilu jsou zaručeny.

Soutěže a zapojení sledujících
Soutěže a výzvy jsou osvědčeným pomocníkem pro růst profilu značky. Zapojení sledujících do soutěže nebo výzva k akci přiměje uživatele o dané značce či produktu opravdu přemýšlet, a tím spíše si ji vryjí do paměti.

TIP 4: Dopady soutěže lze však ještě lépe využít, pokud bude výhra natolik atraktivní, že pro ni budou sledující ochotni vytvořit obsah na svých vlastních profilech a tím šířit povědomí o značce pomocí UCG.

Slevové kódy a affiliate spolupráce
Speciální slevové kódy jsou u sledujících oblíbené a stimulují prodeje. Fungují buď jako doplněk spolupráce, nebo je lze využít i jako affiliate spolupráci. Při té influencer získává provizi z nákupů svých sledovatelů založených na speciálním odkazu nebo slevového kódu. Firma při tom influencerovi platí pouze ve chvíli, kdy spolupráce opravdu funguje. Zároveň jde o nástroj, který umožní sledování počtu reálných prodejů, které firma díky influencerovi získala.

TIP 5: Pozor, ať to s kódy nepřeženete, sledující influencera je pak mohou začít vyžadovat a nebudou ochotni nakupovat za plnou cenu.

Vlastní produkt
Jde o nejvíce autentickou, ale zároveň také nejvíce náročnou formu spolupráce. Je proto důležité správně vybrat influencera, který opravdu souzní se značkou a můžete se na něj spolehnout. Přece jen bude produkt reprezentován jménem a tváří influencera. Při vymýšlení a tvorbě produktu je dobré influencera zapojit, protože ví, co jeho publikum zajímá.

TIP 6: Limitovanost akce podpoří naléhavost k nákupu a projeví se v prodejích.

Nezapomeňte, že na úspěšnou influencer kampaň neexistuje zaručený recept. Vždy je třeba ke kampani přistupovat individuálně a správně nastavit cíle a KPIs. O tom ale zase někdy příště.