Google oznámil konec rozšířených textových reklam

20. 10. 2021 | Tereza Pachl

Již před časem nás Google Ads potrápil odebráním snadného přidávání klasických textových reklam ve formátu tři nadpisy a dva popisky. Pokud chtěl PPCečkař tento typ reklamy přidat, musel složitě přepínat v nabídce. A nyní Google oznámil termín ukončení tohoto formátu, a to 30. června 2022.

Skončí textové reklamy definitivně?

Ne tak docela. Nebude možné je vytvářet ani upravovat, budeme je pouze moct pozastavit, obnovit či odstranit. V aukci zůstanou i nadále, nicméně udrží si do budoucna svůj výkon? Zřejmě ne. Dle statistik dokážou Google responzivní kampaně získat aktuálně v průměru o 7 % více konverzí. Z praxe víme, že toto číslo bývá vyšší a během příštího léta lze očekávat jeho nárůst.

Proč responzivní kampaně mají lepší výsledky?

Google ve svém sdělení přiznal, že rozšířené textové reklamy nedokážou v aukcích udržet krok s dobou. Denně ve vyhledávači přistane 15 % nových, dosud nehledaných klíčových slov a je tak nejvyšší čas dát prostor automatizaci. Do responzivní kampaně můžete vložit až 15 nadpisů a 4 popisky. Kampaň tak má v aukci na daný vyhledávací dotaz možnost většího úspěchu a také dokáže soutěžit v několika různých relevantních aukcích.

Milovníci dostihů a sázek asi zapláčou, ale u responzivních kampaní už nepocítíte ten lehký adrenalin a několikadenní sledování, zda se kampaň rozběhla. Zde svého koně připravujete ještě ve stáji. Díky předpokladu síly reklamy před spuštěním víte, zda výkon kampaně bude nízký, průměrný či skvělý. Otáčky tachometru síly reklamy se otáčí s relevantností, použitím klíčových slov v nadpisech a také s výjimečností. Otřepané fráze už přes tuto funkci neprojdou.

Úplná kontrola nad zobrazovaným textem

Jeden z důvodů, proč byly rozšířené textové reklamy milovány, byly statické pozice v nadpisech a popiskách. Měli jsme úplnou kontrolu nad tím, jak se kampaň potencionálním zákazníkům zobrazuje, existovala nepsaná pravidla, díky kterým měly kampaně jednotný řád: první místo se týkalo produktu nebo kategorie, druhé místo mělo za úkol získat zájem a třetí místo bylo určeno pro brand. Tuto kontrolu můžeme zachovat u responzivní kampaně pomocí připnutí nadpisu k dané pozici. Bohužel to výrazně sníží sílu reklamy. Nadpisy a popisky tedy musí být připraveny s větší promyšleností a připraveností, aby navzájem v každé pozici dávaly smysl. Je třeba přenechat důvěru Googlu a jeho snaze přinášet uživatelům co nejrelevantnější obsah. S tím také souvisí nechávání klíčových slov ve volné shodě v kombinaci s chytrými nabídkami.

„Tak tam hoďme smartku!“

Tahle věta vyvolává rozpaky, jedni si bez ní strukturu kampaní neumí představit, druhým se z ní dělá mdlo. U smart kampaně vytváříte stejně jako u rozšířené textové reklamy tři nadpisy a dva popisky. Google vás stejně jako u starého modelu propagace ve vyhledávání vybízí k přidání až třech textových reklam pro větší úspěch. Rozdílem zůstává, že smart kampaň je „vtěrka“, která nehledí na frázovou či dokonce přesnou shodu klíčových slov, ale vybraná klíčová slova bere jako témata, pomocí kterých se dostane ke konverzi nadefinované z Google Analytics a nestydí se dostat z vyhledávání i do obsahové části, na YouTube nebo do Gmailu.

A kdy se nám vyplatilo hodit smartku do boje s vyhledávacími reklamami? Například u klienta v oblasti financí – pro jeho investiční platformu nám smartka přivedla o 87 víc konverzí během jednoho měsíce při zachování stejného rozpočtu.

U centra darování krevní plazmy nám zapojení smartky přineslo 75 konverzí navíc, zatímco rozšířené textové reklamy nepřinesly očekávané výsledky i po navýšení rozpočtu.

Ukázka č. 1 (investiční platforma)

Ukázka č. 2 (dárcovské centrum)