30. 3. 2020 | Markéta Lasotová
Home office se pro spoustu z nás stal v poslední době každodenní realitou. Pro některé je to změna nulová pro jiné naopak zásadní. Hlavně v tom, jak skloubit osobní a pracovní život, zvlášť pokud máte děti. V jednom z předchozích blogů jsme psali o tipech pro efektivní práci v open office. Tentokrát vám poradíme, jak efektivně pracovat z domova.
Ráno dělá den. Proto je jedním ze stěžejních rad pro efektivní práci z domova nastavení ranní rutiny. Vstaňte stejně jako vstáváte běžně, ustelte postel, nasnídejte se a hlavně se převlékněte z pyžama. Zkrátka se nachystejte stejně jako byste mířili do práce. Nastartujete tím váš mozek i vůli a připravíte je na nadcházející práci.
Práce z gauče nebo postele může znít lákavě, ale ve skutečnosti to není vůbec dobrá věc. Po chvíli začne trpět nejen vaše produktivita, ale i vaše tělo. Ergonomie prostředí je stejně důležitá doma jako v kanceláři. Najděte si proto raději místečko u stolu a vhodné sezení. Vyhraďte si pro práci prostor, o který se budete starat stejně jako o svůj pracovní stůl.
Ještě předtím než se pustíte do práce, je dobré připravit si na své pracovní místo všechny potřebné dokumenty, nástroje, přístroje, svačiny a jiné důležité věci, bez kterých se při práci neobejdete. Když budete mít vše po ruce nebudete muset v jednom kuse někam odbíhat a vytrhávat se tak z pracovního flow.
Pokud jste mistr plánování a svůj time management zvládáte na jedničku, pak je pro vás vymezení si času pro práci z domova hračka. Co když, ale nevíte kam dřív skočit? A máte pocit, že se na vás všechno hrne? Zachovejte klid. Zamyslete se nad tím, jak vypadá váš běžný den, jaký je váš biorytmus, ale i jak v dobu, kdy potřebujete pracovat, tráví čas ostatní členové domácnosti. Společně si nastavte a vymezte čas na práci, hraní, jídlo, ale i odpočinek. Určete si jasné mantinely. Včetně toho, kdy s prací pro daný den končíte. Než najdete ideální rozvrh může to pár dní trvat, ale po čase určitě najdete ten správný balanc.
Při práci z domu je komunikace snad ještě důležitější než když spolu všichni sedíte v jedné kanceláři. Jak se vyhnout chybám při spolupráci si můžete přečíst v našem předchozím blogu tady. Nastavte si s kolegy pravidla komunikace, domluvte si předem, jakým způsobem budou probíhat schůzky, zadávání úkolů i čas a způsob řešení naléhavých situací. Jak ostatní zjistí, že jste právě 100 % k dispozici? Pro komunikaci v týmu můžete použít nejrůznější online nástroje od služeb jako Basecamp, Asana, Skype, Zoom, Slack a spoustu dalších.
Je sice chvályhodné, že se při práci z domu snažíte být o 200 % výkonnější než v kanceláři, ale pozor ať to nepřeženete. Vyhradit si prostor pro odpočinek a třeba i nějaké to protažení je stejně důležité jako všechny ostatní body. Unavený, vystresovaný a přepracovaný člověk si nejen koleduje o snížení imunity a zhoršení zdraví, ale i o vyhoření, které může mít dalekosáhlejší důsledky. Buďte trochu sobec a myslete na sebe. Odpočiňte si když už cítíte, že je to potřeba a uvidíte, že k práci se následně vrátíte s mnohem větším elánem.
Jaké tipy a triky používáte pro efektivní práci z domu vy? A jak vám home office vyhovuje? Jste doma spokojení nebo už se těšíte zpátky do kanceláře? Dejte nám vědět v komentářích na našem facebooku.