Grandhotel Pupp – Jak přílišná atraktivita reklamy může být na škodu

17. 2. 2020 | Jan Matyáš

Perfektní výsledky na Facebooku s atraktivní a přesto stále relevantní reklamou, nemusí znamenat úspěch. Aneb proč by reklamy měly obsahovat UTM parametry a začínající marketéři by neměli reklamu vyhodnocovat pouze na FB.

Pro Grandhotel Pupp jsem dostal příležitost ozkoušet nový formát atraktivní a přesto stále relevantní kreativy, propagující nové relaxační balíčky, jehož součástí je možnost vykoupat se v bazénu.

Tím se dostávám ke kontroverznímu tématu, na krátkém videu je pohledná slečna, vystupující z bazénu, pro někoho pobuřující, pro mě stále přijatelná nesexualizovaná reklama, která není samoúčelná, ale k tématu reklamního sdělení. Za pravdu mi dal i Facebook, který je svými striktními pravidly obávaným porotcem všech reklam a reklamu mi schválili.

Na první pohled bylo jasné, že to zafunguje především na mužskou část publika, ale již po první utracené stovce byly výsledky nadstandartní. Unáhlené závěry? Nikoliv, po prvních utracených desetikorunách jste již schopní určit budoucnost reklamy.

Základní statistiky:

  • Cost per Link Click: 0,4 Kč
  • Quality Rankings: ALL above Average
  • Click throug Rate: 19%

Pro začínající podnikatelé perfektní reklama, na kterou můžeme přidat i budget, ono se to přeci vrátí.

Lidi, kteří se v Socialu pohybují delší dobu vědí, že tyto výsledky jsou minimálně podezřelé a neradovali by se předčasně.

Můj názor na reklamu byl opravdu klamný, jelikož krasavice z bazénu opravdu působila příliš atraktivně, až to pohltilo účel reklamy, přes cílení bohužel nelze vyfiltrovat mužskou zvídavost pouze o další “kreativy“ nebohé slečny snažící se dostat z mokrého prostředí…

Z 268 prokliků na dopadovou stránku jsem měl ze všech konverzních cílů krásný výsledek: 0.

Oproti ostatním typickým reklamám, které nám běží na věhlasný Grandhotel Pupp, se tento cíl pohybuje v desítkách procentech.

Proto prosím analyzujme Facebook kampaně i na Google Analytics trochu zevrubněji.

Zde je pár úplně základních rad:

  1. Mějte instalovaný Pixel.
  2. V sekci kreativy, úplně dole, lze nastavovat UTM parametry viz. obrz.:

  3. Pojmenujte si hlavně název kampaně (Campaign name), kterou si poté přímo dohledáte v Google Analytics.
  4. Zde uvidíte přímo propad kampaně do konverzních cílů.

Pokud vám to přijde příliš složité a reklamu na FB máte jen jako lehce podpůrnou činnost, lze vytvořit UTMko ručně přímo do odkazu, který použijete jako dopadovou stránku.

UTM Builder: ga-dev-tools.appspot.com

Znamená to, že se přílišné atraktivitě máme vyhýbat?

Ale kdeže, u nastavování reklam mám jedno pravidlo, nikdy negeneralizujte a především testujte (s nastaveným UTMkem!)

On vás FB stejně zatrhne při pokusu s něčím, co je alespoň lehce přes čáru.

Velmi podobné reklamy například fungují i u jiných klientů, kde je ale slušná míra konverze, a jedná se dokonce o reklamy, které jako jediné fungují a klienta zachraňují (nejedná se o žádné porno pánové, pouze hezké ženy nesouvisející s produktem). U jiných klientů jsou reklamy tohoto typu naprosto nerelevantní a naopak fungují pouze produktové kreativy.

A co vy, máte zkušenost s touto tématikou? Máte nastavené pečlivě všechna UTMka? Fungují vám dobře kampaně i co se týče konverzí?