Jak se vyhnout opičárnám v textech

20. 8. 2018 | Hana Cintlová

Kreativita má někdy velké oči. Aby pak čtenář neměl chuť utéct, je dobré držet vylepšování textu na uzdě. Přečtěte si, na jaké opičárny si dát pozor.

Nedělejte z textu cirkus

Kurzíva, bold, podtržené písmo, tučná kurzíva... Ano, Word nabízí hodně cingrlátek. Ale demonstrovat čtenářům, že umíte použít všechny, opravdu není nutné. Zatímco přiměřené zvýraznění důležitých částí pomáhá s lepší orientací v textu, výzdoba každého druhého slova vám udělá spíš medvědí službu. Vždyť komu by se chtělo týrat oči něčím takovým?! ↓

Když zvýrazníte skoro všechno, nebude důležité nic – čtenáře takový cirkus vyděsí a uteče jinam.

Pozor na vycpávky

Každopádně, de facto, vlastně, prostě, jaksi, tedy, jakoby… Taky jste se ve škole bavili počítáním oblíbeného vycpávkového slova vašeho učitele? Pak je na čase udělat si pár čárek i na vlastní účet. Zbytečná slovní vata kazí texty úplně stejně jako mluvený projev. Přečtěte si nahlas nějaký svůj delší text a nahrajte se na diktafon. Napočítali jste aspoň tři stejné exempláře? Gratulujeme! Svoji vycpávku jste odhalili. Teď stačí u každého hotového textu zmáčknout Ctrl+f a zbavit ho plevele.

Zdroj: Korektor. Komiks o chybách a o životě [online]. [cit. 11. 8. 2018]. Dostupné zde

Se zkratkami opatrně

Vzpomeňte si na známou píseň od Ivana Mládka. Aby čtení vašeho copy neznělo podobně, podívejte se, jak jste na tom s používáním zkratek. Udělat o pár úhozů víc je někdy lepší, než čtenářům naservírovat třeba tohle: „Mezi léčivé byliny patří např. tzv. „babské ucho“ (tj. šalvěj lékařská), dobromysl obecná atd.“

Jaké další textové opičárny vás praštily do očí? Napište nám!