5 nejběžnějších chyb při práci s PPC reklamou

19. 4. 2016 | Ing. Waiss Fakiri

Jednou z nejefektivnějších možností zisku v rámci online prodeje je PPC reklama.
Pokud s PPC reklamou začínáte, měli byste se vyvarovat následujících 5 nejběžnějších chyb.

 1. Výběr nevhodných klíčových slov

  Klíčem ke každé dobře nastavené PPC kampani jsou správně vybraná klíčová slova, ty musí být co nejvíce relevantní. Pokud použijete klíčová slova, která nejsou velice relevantní, vyčerpáte rozpočet na návštěvníky, kteří hledali něco jiného a nemají o váš produkt či službu zájem. To má za následek snížení míry proklikovosti (CTR) a zvýšení míry okamžitého opuštění webu (Bounce Rate).

 2. Příliš mnoho klíčových slov v jedné reklamní sestavě

  Stejně důležitá jako je relevance klíčových slov, je také jejich rozdělení do kampaní a reklamních sestav. Klíčová slova jako například "drahé parfémy " by měly být v jiné kampani či reklamní sestavě než například "mýdla do koupele". Pokud takto rozdílná klíčová slova seskupíme dohromady, sníží se nám skóre kvality, to bude mít za následek horší pozice reklam a vyšší cenu za proklik.

 3. Žádná následná optimalizace kampaní

  Další velice častá chyba při práci s PPC kampaněmi je téměř nulová optimalizace. Lidé často kampaně pouze vytvoří, spustí a nechají běžet. Pro správné fungování kampaní je ale nutné neustále vyhodnocovat data a následně na základě těchto informací optimalizovat dané kampaně, sestavy, reklamy a klíčová slova. Běžná práce s kampaněmi zahrnuje:

  • Sledování rozpočtů, popř. přerozdělování rozpočtu do kampaní, které fungují nejlépe
  • Kontrola kampaní, pozastavení těch, které nemají smysl a nefungují
  • Kontrola klíčových slov, úprava cen za proklik a vyloučení nerelevantních klíčových slov
  • Kontrola vyhledávacích dotazů, vyloučení nerelevantních a přidání relevantních dotazů
  • Úprava reklamních textů, testovaní nových
  • Sledování konverzí, zaměřit se na kampaně, klíčová slova, které nejvíce konvertují
 4. Chybějící dopadová stránka (Landing page)

  Jedna z největších chyb, které se při práci s PPC začátečníci dopouští, je směřování placených reklam na homepage. Homepage je skvělá pro informování návštěvníků o společnosti, o nabízených produktech nebo službách, ale ani zdaleka není z konverzního hlediska tak účinná jako dopadová stránka. Každá kampaň by měla vést na specifickou dopadovou stránku.

 5. Špatně stanovené cíle

  Než začnete s nastavováním PPC kampaní, nejprve si musíte říci, jaké jsou vaše cíle a co přesně vám mají PPC reklamy přinést. Chcete podpořit prodej vašeho produktu, služby? Nebo potřebujete raději zvýšit povědomí o společnosti? Bohužel, mnoho firem tento krok přeskočí, začnou utrácet peníze a čekají, až se dostaví výsledky. Problém spočívá ale v tom, že pokud firmy nemají stanovené cíle, výsledky nikdy nedosáhnou jejich očekávání.