5 osvědčených způsobů, jak přelstít autorskou slepotu

14. 6. 2019 | Daniela Lambertová

Při psaní textu je kromě obsahové myšlenky důležitá i jeho správnost. Na druhou stranu, nikdo z nás není neomylný a chyby při psaní dělá prostě každý. Jak objevit ty, které na první pohled nevidíme? Způsobů, jak vyzrát na tzv. autorskou slepotu, existuje celá řada. Mně pomáhají při finální kontrole pootevřít oči tyto metody.

 1. Dát text přečíst někomu jinému

  I když si text po sobě pečlivě přečtete, stejně je v něm ve finále chyba? Asi nejjednodušší způsob, jak odhalit všechny nedostatky, je dát ho přečíst někomu dalšímu. Ideálně někomu, kdo sdílí stejné pisálkovské nadšení a čeština mu není cizí. Někomu, kdo plnohodnotně zastoupí funkci profesionálního korektora.

 2. Změnit formu

  Pokud nikdo takový není a musíte se spolehnout jen sami na sebe, nahlédněte na text z jiného úhlu. Zkrátka změňte jeho podobu. Zvětšením písma budete text vnímat zase trochu jinak. Různé chyby a překlepy vás tak snáz praští do očí.

 3. Text přenést na papír

  Vliv autorské slepoty lze zmírnit i tiskem. Nedívejte se na text skrze monitor počítače, ale vytiskněte si ho. Na papíře budou jednotlivá písmenka vypadat jinak a vašemu mozku nebude text tolik povědomý.

 4. Číst nahlas

  Kontrolu textu provádíme nejčastěji sami zpětným přečtením v duchu. Co to pro jednou zkusit obráceně a text si přečíst pěkně nahlas? Možná budete překvapení, na jaké krkolomné obraty a zbytečně dlouhá souvětí narazíte. Kromě překlepů a chyb vyladíte čtením nahlas i zbytek textu tak, aby byl pro čtenáře smysluplný.

 5. Nastavit si autokorekci textu

  Funkce automatické kontroly pravopisu a predikce textu nabízí dnes většina textových editorů. Sice není úplně dokonalá, ale v odhalování autorské slepoty vám může být nápomocná. Červeně podtržená slova sice nemusí hned signalizovat chybu, nicméně vás donutí se nad každým takovým slovem zamyslet.

Ať už napíšete sebelepší text, chyby mu na atraktivitě rozhodně nepřidají. S větší zkušeností při psaní sice klesá počet chyb, nikdy ale nelze dosáhnout úplné dokonalosti. Autorská slepota se prostě nevyhýbá nikomu. Na štěstí se s ní dá zdárně bojovat. Ať už výše uvedenými tipy nebo prostě tím, že necháte text chvíli uležet a začnete s opravou až s odstupem času.