5 tipů, jak nakopnout kreativitu

2. 8. 2018 | Markéta Lasotová

S kreativitou se nerodíme, ale budujeme si ji v průběhu života. A stejně jako svaly ji musíme trénovat a podporovat. Přečtěte si pět našich osvědčených tipů, díky kterým budete sršet nápady ve dne i v noci.

1. Tvořte rukama

Vyměňte práci hlavou za práci rukama. Pusťte se do rukodělných prací a vyzkoušejte něco nového. Navštivte workshop, který vás vždycky lákal. Zkuste třeba zahradničení, floristiku, kreslení, malování, pletení, háčkování, šití, keramiku, dřevořezbu, hraní na hudební nástroj, modelářství, vaření nebo cokoliv vás napadne. Možností se v dnešní době nabízí neomezeně. Stačí jen začít. Nakonec se z toho může stát i váš nový koníček.

2. Provětrejte prostředí

Určitě znáte už tisíckrát ohranou rovnici čistý prostor = čistá mysl. Ani tady nesmí chybět. Uklizené prostředí nebo jen přeskládání věcí na stole vám může pomoci nastartovat kreativitu. Zbavte se všeho nepotřebného, vyhoďte staré papíry, utřete prach a klidně i otevřete okna. Při úklidu se můžete pustit i do šuplíku nebo skříňky poblíž vaší pracovní plochy. Urovnávání věcí vám pomůže utřídit a uvolnit myšlenky.

3. Opusťte komfortní zónu a objevujte

Člověk stejně jako jeho mysl si rychle zvykne na stereotyp. Ten ale kreativitě nepřeje. Nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny a buďte jako děti. Objevujte nové věci, vzdělávejte se v oborech mimo vaše zaměření, čtete knihy a odborné články. Zkrátka trénujte svůj mozek a dopřejte mu nové a zajímavé podněty ke zpracování. Ptejte se proč, diskutujte s ostatními a nepřestávejte se učit. Jen tak dokážete najít nové cesty, nápady a řešení.

4. Dopřejte si pohyb a čerstvý vzduch

Většina lidí prosedí každý den víc než osm hodin. Dlouhé sezení neprospívá tělu ani mysli. Zvlášť pokud se nemůžete pohnout z místa a dochází vám inspirace, je nejvyšší čas se zvednout ze židle a jít se projít. Nadýchat se čerstvého vzduchu, rozpumpovat krev v těle a dostat do mozku kyslík. Ideální je samozřejmě pravidelný pohyb. Je jedno, jestli se rozhodnete pro každodenní procházky nebo návštěvu v posilovně. Důležité je se pohnout. Jestli se navíc rozhodnete pro pohyb v přírodě, získáte další plusové body.

5. Prostě vypněte

Odpočinek je pro správné fungování mysli zásadní. Přestože je to poslední bod, rozhodně byste ho neměli odkládat až na poslední místo. Mysl potřebuje čas a klid na zpracování všech podnětů a zkušeností. Pokud ji v jednom kuse zahlcujete informacemi, je víc než pravděpodobné, že jednoho dne vám zkrátka vypoví službu. Naučte se proto vypnout. Meditujte, zavřete oči, všechno vypněte, zalezte si někam do kouta a nechte myšlenky volně plynout. Zapomeňte na chvíli na všechno a na všechny a prostě jen buďte.

Máte další tipy, jak nabudit kreativitu a podpořit originální nápady? Dejte nám vědět do komentářů na našem Facebooku.