5 věcí, které si odneste z home office zpět do kanclu

2. 5. 2020 | Petr Koubek

Držet si stejné rituály, vyhradit si místo na práci, rozdělit si čas na práci a zábavu. Tipů, jak efektivně zvládnout homeoffice, teď máte plný internet. Co z toho vám ale může pomoct i po návratu do kancelářského života?

 1. Kratší souvislé soustředění je lepší, než víc rozkouskovaného času

  Doma si pravděpodobně musíte vyhradit jasný čas na práci. Buď byste jinak nic neudělali, nebo víte, že se na vás pak vrhne rodina. Musíte taky bojovat s mnohem větším množstvím rušivých faktorů. Zkuste si vyhradit bloky na soustředěnou práci i v kanceláři. Určete si úkol a jenom na něm pracujte minimálně půl hodiny. Ideálně déle. Netěkejte mezi větším úkolem a odpovídáním na maily nebo blábolením s kolegy. Váš mozek se do práce mnohem víc ponoří a uvidíte, že přinese lepší výsledky.

  Se soustředěním vám pomůže spousta aplikací. Vlastně stejnou práci odvede i obyčejná minutka, ale jsme v 21. století, že ano.

  S touhle aplikací se můžete soustředit a sázet stromky - Forest - Stay focused

  Když se budete soustředit s touhle aplikací, uděláte radost medvědovi! - BFT - Bear Focus Timer

 2. Když internet nepotřebujete, odpojte se od něj

  Doma si nikdo nevšimne, co zrovna máte na obrazovce. Taky tu práci můžete udělat jindy, žejo. Asi jste sami zjistili, že mít všechno jeden klik daleko je příliš velké pokušení. Zkuste vypínání internetu používat i v kanceláři. Uvidíte, že se vám schopnost soustředění začne radikálně zlepšovat.

  Pokud internet opravdu potřebujete, zkuste programy, díky kterým si můžete zablokovat jenom konkrétní stránky. Ano Facebooku, dívám se tvým směrem.

  Google Chrome má na blokování konkrétních stránek PlugIn - Block Site

  Totéž umí i třeba aplikace Freedom. Je pro všechny systémy i telefony. - freedom.to

 3. Izolujte se zvuky

  Většinou se tvrdí, že pro soustředění je nejlepší ticho. Tichá hudba, nebo monotónní zvuky ale bývají praktičtější - už proto, že vás izolují od rušivých zvuků kolem. A obzvlášť zavřený doma bývá složité najít tichý moment. Zkuste se ale izolovat zvuky i v práci. Uvidíte, že tichá hudba bez zpěvu, nebo zvuky přírody vám pomůžou nerušeně a soustředěně pracovat. Sluchátka váš totiž izolují i od sociálních interakcí - nebojte, budete na ně mít víc času, protože práci odvedete rychleji.

  Brain.fm je stránka plná hudby přímo určené k soustředění - brain.fm

  Na youtube najdete spousta videí se zpěvem ptáků, šumění vody, nebo třeba kapáním deště. Některé jsem dokonce bez otravných reklam! - RAIN IN THE WOODS & BIRDS

  Pokud si platíte Spotify, nebo Apple Music, stačí zadat do vyhledávání „Focus.“ Hned se na vás vysypou playlisty s hudbou vybranou pro soustředěnou práci.

 4. Ne všechny schůzky jsou opravdu nutné

  Kolik meetingů jste měli za poslední měsíc? Moc ne, co? Kolik času jste ušetřili, protože jste na ty schůzky nemuseli jezdit? A ovlivnilo to nějak vaší práci?

  Až se vrátíte do kanceláře, zkuste se vždycky zamyslet, jestli je opravdu nutné se scházet a jestli je opravdu nutné kvůli tomu strávit hodinu na cestě. Uvidíte, že vám nakonec bude vděčná i druhá strana.

  Zkuste jednoduché cvičení - vezměte hodinovou sazbu všech lidí, kteří by měli na schůzce být. Pak vezměte čas, který strávíte na schůzce a cestou na ni. Teď to vynásobte. Vážně se bude výsledek schůzky rovnat částce, která vám vyšla?

  Zapomeňte na Skype

  Google Meet funguje perfektně - meet.google.com

  Zoom má navíc spousta legračních pozadí a můžete si na schůzku pozvat třeba i lamu. - businessinsider.com

 5. Vařte si

  Jasně, společný oběd s kolegy a cesta tam i zpátky má něco do sebe. Oběd z domova si ale taky můžete sníst společně třeba v parku. Domácí strava pomůže nejen vašemu zdraví, ale i lepšímu pocitu ze sebe sama. Valná většina z nás dneska dělá práci, jejíž výsledky nejsou tak úplně vidět. Rozhodně ne hned.

  Uvařené jídlo je produkt, který vyrobily vaše ruce, výsledek vidíte skoro okamžitě a udělá radost nejenom vám, ale třeba i vaší drahé polovičce. A to vaší duši prostě udělá dobře.

  Taky co si budeme povídat. Holkám i klukům se to líbí - MIDI LIDI: RÁD VAŘIM