Pinterest, Instagram, šuplík – 3 způsoby, jak sbírat inspirace

1. 3. 2018 | Hana Cintlová

Svoji sbírku céček, Pokémonů nebo kartiček s hokejisty jsme už dávno odložili na půdu. Pověsit sběratelskou vášeň definitivně na hřebík by ale byla veliká škoda. Inspirací totiž není nikdy dost, zvlášť když vaše práce vyžaduje kreativitu. Kde brát stále nové nápady a kam si je ukládat? Přečtěte si naše 3 tipy a vyberte si místo pro svůj nekonečný zdroj inspirací.

Pinterest – nástěnkářem může být každý

Na Pinterestu se to inspiracemi jenom hemží. Založit si profil zvládnete za chvilku a stejně snadné je i vytváření nástěnek. Ano, tak se na Pinterestu říká tematickým sbírkám obrázků (pinů), na které si můžete „připíchnout“ cokoli – od Gagarinova bratra až po graficky vymazlený jídelníček. Pinterest si chválí spousta tvůrčích duší. Najdete tu nástěnky fotografů, výtvarníků, grafiků, designérů, ale i budoucích nevěst, milovníků módy, hudebních fanoušků… zkrátka každého, kdo chce mít pohromadě obrázky na téma, které ho zajímá. A protože pořádek musí být, můžete si piny na své nástěnce rozdělit do dalších kategorií (částí). Například v rámci nástěnky s názvem „Grafika“ si vytvoříte části „Infografiky“, „Sketchnoting“, „Loga“, „Plakáty“ atd. To vám při hledání konkrétního obrázku ušetří spoustu času. Výhodou Pinterestu je, že umožňuje nechat si některé nástěnky pro sebe. Co připíchnete na tajnou nástěnku, zůstane jiným očím skryto. Láká vás stát se nástěnkářem? Pak si taky nezapomeňte stáhnout do prohlížeče tlačítko Pin It. S ním můžete inspirace ukládat na Pinterest přímo z místa, kde na obrázky narazíte.

Tlačítko Pin It – stačí pár kliků a obrázek visí na vaší pinterestové nástěnce.

Instagram – sbírejte nejen followery

Používáte Instagram a nechce se vám zakládat si profil na další síti? Nevadí. Inspirativní obrázky si můžete ukládat i tady. Stiskem ikonky pro uložení fotky to ale nekončí. Protože pořádek musí být i na Instagramu, můžete si obrázky tematicky roztřídit do sbírek. Na rozdíl od Pinterestu, se tady uloženými obrázky nepochlubíte. Všechny včetně sbírek uvidíte jenom vy. Ideální způsob, jak posbírat materiály pro novou strategii.

Sbírky na Instagramu dají vaše uložené inspirace do latě.

Šuplík – když jsou inspirace offline

Katalogy, články, fotky, plakáty, pohlednice, časopisy, výstřižky, brožury, poznámky, sketchnoty… inspirace můžou číhat i tam, kam končí signál wi-fi. Vystoupit z online světa a rozhlédnout se kolem sebe se vyplatí i v digitálním věku. Zajímavý claim, příběh, snímek, úryvek z textu… – do šuplíku patří cokoli, co byste na Pinterestu připíchli na nástěnku nebo na Instagramu uložili do sbírky. Poklady uložené v šuplíku sice těžko dáte do kapsy, ale pokud se potřebujete inspirovat v kanceláři nebo v domácí pracovně, představují další cenný zdroj inspirací.

Volný šuplík se najde doma i v kanceláři – naplňte ho vším, co může později rozhýbat vaši kreativitu.

Jste nástěnkáři nebo sběratelé? Ukládáte si inspirace online nebo u vás vede šuplíková klasika? Osvědčil se vám jiný způsob shromažďování zajímavých podnětů? – Napište nám, jak na to jdete vy!