Porovnali jsme meziroční výsledky 360ky postu

19. 9. 2019 | Petra Vrbová

My v LCG New Media nesnášíme stereotypy. Jak v našich životech, tak ani v naší práci. Tutéž motivaci máme i směrem k našim klientům. Rádi testujeme nové věci a zabýváme se nejnovějšími inovátorskými vychytávkami, které můžeme použít nejen na sítích. Například jsme testovali, jak lidé budou reagovat na soutěž na Facebooku ve formě fotky 360ky!

Meziroční porovnání

V lednu roku 2018 jsme testovali tehdy inovátorsky zpracovaný post, a to fotku tzv. 360 stupňů. Tentýž formát jsme testovali i rok potom se stejným cílením, za stejnou finanční částku a s téměř totožným zadáním. Soutěžilo se také o stejnou výši výhry a doba trvání soutěže byla rovněž stejná. Lidé tedy měli také totožný počet dní na to, aby mohli soutěžit. Jediný rozdíl je ve fanouškovské základně, která v roce 2018 byla 9001 fanoušků a v roce 2019 se jednalo o 15 722 fanoušků.

Níže jsou zobrazeny oba příspěvky – pláž s mořem je post z roku 2018 a post z džungle je z roku 2019.

Jak posty „performovaly“? Budeme porovnávat posty z pohledu dosahů, interakcí a impresí.

Dosah

Přestože se v roce 2019 počet fanoušků zvýšil téměř o 7 tisíc, počet organických zobrazení byl podstatně nižší, stejně jako virální dosah. Placený dosah i přes totožnou investovanou částku byl vyšší v předchozím roce.

Celkový dosah byl v loňském roce o 58,6% vyšší.

Zobrazení

Také celkový počet zobrazení podstatně v roce 2019 klesl. Zarážející je počet organických zobrazení, přestože post byl zveřejněn dokonce i ve stejnou hodinu, kdy máme potvrzenou nejvyšší aktivitu fanoušků.

Interakce

I celkový počet interakcí ve druhém případě klesl. Přestože za téměř minimální investovanou částku (v řádech stovek korun) jsme získali v obou případech obrovský počet interakcí, uživatelé Facebooku post méně lajkovali, komentovali i sdíleli.

Čím to je a co z toho plyne?

Za předpokladu totožného cílení, stejné vydané finanční částky na boost, s rozdílem 1 roku doby publikování, rozdílem téměř 7 tisíc nových fanoušků stránky jsme zaregistrovali pokles jak dosahů, tak zobrazení i interakcí jsme zjišťovali, proč měl post v letošním roce horší výsledky než v roce předchozím.

  1. Nezájem
    V roce 2018 jsme byli mezi prvními v onlinu, kteří tento formát poprvé otestovali. Zřejmě i uživatelé Facebooku byli tímto novým formátem v roce 2018 více zaujati, a proto v následujícím roce interagovali méně.

  2. Grafika
    Dalším důvodem může být i grafika. Má iluze moře a pláže vyšší potenciál pro zaujetí fanoušků, nežli džungle? Zřejmě ano. V roce 2018 evidentně ano.

  3. Lenost
    Už dlouhou dobu se setkáváme s tím, že čím více úkonů účast v soutěži obnáší, tím méně lidí soutěží ať je výhra jakákoli. Přesto nemůžeme s jistotou říci, jestli by statická fotka, se kterou nemusíte hýbat, nabere více soutěžících než 360ka.

  4. Facebookovský algoritmus
    Asi všichni jsme si postupně začali všímat, že Facebook změnil algoritmus a to nám ve statistikách, výsledcích ale i v dalších strategiích udělalo pořádný zmatek. Ověřili jsme si mimo jiné, že po změnách algoritmu se pro vyšší počet zobrazování a vyšší nebo alespoň stejný dosah musíme podstatně připlatit.

  5. Motivace
    Soutěže máme na facebookovské stránce vždy 1-2 měsíčně většinou se stejnou hodnotou výhry. Soutěžíme v 95 % roku o věrnostní body, za které se dá dále vsázet. U každé soutěže máme minimálně 500 soutěžících. Je možné, že malá pravděpodobnost výhry potenciální soutěžící odradí? Zřejmě.

Závěrem

Přestože jsme v roce 2019 zaznamenali nižší výsledky, stále se potvrzuje, že jakmile si dáte práci s grafikou a fanoušky zaujmete sdělením nebo stylem publikovaného postu, nemusíte investovat desetitisíce, abyste oslovili mraky uživatelů Facebooku. I tak se váš post bude stále poměrně „dobře“ šířit.

Prezentujte fanouškům zajímavý, poutavý a v případě online loterie i hravý obsah. Fanoušci se vám odvděčí zájmem o příspěvek a markantní virální šíření.

Opět se vracíme k základním bodům zmíněným na Facebookovském webináři, které má post splňovat, aby byl dle pravidel nového algoritmu nejpravděpodobněji „upřednostňován“ oproti jiným postům. Posty se šíří „lépe“:

  • pokud jsou sdíleny prostřednictvím messangeru,
  • jestliže post sbírá interakce nejlépe ve formě komentářů a lajků,
  • v případě, že post získá více komentářů/odpovědí na soutěžní otázku,
  • jestliže post získává rozumné nebo smysluplné komentáře (zkrátka nesbírejte hejty ani jiné nepřátelské reakce).