Psaní velkých písmen pro bezchybné vánoční texty

13. 12. 2017 | Hana Cintlová

Vánoční akce, povánoční výprodeje, přání a novoročenky. Nejen hospodyňky, ale i copywriteři mají před svátky pořádně napilno. A zatímco v kuchařkách se pátrá po receptech na nejlepší cukroví, v Pravidlech českého pravopisu zase hledáme, jak se všechny ty sváteční dny píší správně. S naším receptem na velká písmena budou vaše vánoční texty k nakousnutí.

Když zbývají 4 svíčky

Druhové názvy, mezi které tohle pohádkové období patří, píšeme s malým písmenem. Takže hezký advent všem!

Vánoce

Ať už jsou šťastné, nebo veselé, nezapomeňte jim nadělit velké písmeno na začátek. Když je proměníte ve „vánoční svátky“, pak se spokojí s malým „v“. Vánoce píšeme s velkým písmenem teprve od roku 1993, kdy začala platit nová Pravidla českého pravopisu. Potkat „vánoce“ v knihách starších 24 let tedy neznamená, že to jejich autoři přehnali s vánočním punčem.

Štědrý den a Boží hod vánoční

Pro tolik očekávaný 24. prosinec platí jednoduché pravidlo. Štědrý den se řadí mezi významné dny a svátky, proto si velké písmeno na začátku zaslouží. Angličtináři, pozor! – Velké písmeno v češtině píšeme pouze u prvního slova.

25. prosinec můžete napsat správně hned 3 způsoby:

  • Boží hod – první písmeno velké,
  • Hod boží – předchozího pravidla se držte, i když změníte pořadí slov,
  • Hod Boží – když chcete ve druhém slově vyjádřit náboženskou úctu.

Slavíme silvestr

Nezáleží na tom, jak velké bude loučení se starým rokem, ale 31. prosince slavíme silvestra s malým „s“. Jméno kamaráda, který má v tenhle den svátek, ale píšeme s velkým písmenem. – Všechno nejlepší, milý Silvestře!

Jak na Nový rok, tak po celý (nový) rok

První den v roce dokáže zamotat hlavu i těm, kdo ji po silvestrovských oslavách nemají jako střep. Pokud myslíte 1. leden, pište Nový rok s velkým počátečním písmenem, protože jde o název. Zákazníkům, obchodním partnerům a všem, na které si vzpomenete s PF, přejte šťastný nový rok s malým „n“. – Chcete přece, aby se jich štěstí drželo dalších 365 dní, ne jenom ten první.

Na Tři krále jdeme za tři krále

Šestý lednový den nese název Tři králové, o velkém „T“ tedy není pochyb. Pokud se chystáte vyrazit do ulic převlečeni za Kašpara, Melichara a Baltazara, pak jdete za tři krále.

Psaní velkých písmen vás o letošních Vánocích nezaskočí. Na kosti z kapra už musíte dávat pozor sami. Tak tedy krásný advent, veselé Vánoce a šťastný nový rok!