Reels v praxi: Vytvářejte videa, která přitáhnou pozornost

1. 9. 2023 | Denisa Kůstková

Audiovizuální formáty, jako jsou právě Reels a Tiktoky, zapojují více lidských smyslů a snáze upoutají pozornost uživatelů. Tak proč toho nevyužít ve prospěch vaší firmy, značky nebo osobního brandu? Pojďme společně prozkoumat, jak si poradit s nastavením foťáku telefonu, jak vyzrát na dobré světlo a co dělat, pokud nemáte k dispozici stativ. Podíváme se i na super mobilní appky k postprodukci a nějaké ty užitečné tipy na závěr.

Jak nastavit kameru telefonu?

Nezapomínejte na mřížku, její linie vám pomohou udržet objekt ve středu záběru. Čím vyšší rozlišení, tím více informací snímač fotoaparátu zachytí a tím lepší video je. V zásadě se všechna videa přehrávají rychlostí 24–25 snímků za sekundu, ale s 60 snímky získáte možnost video v postprodukci zrychlit či zpomalit s plynulým a přirozeným výsledkem.

Nahrávejte videa na IG ve vyšší kvalitě

Nejednoho specialistu už rozčílila kvalita nahraného Reelska. Naštěstí existuje na Instagramu funkce, díky které můžete dosáhnout lepšího výsledku.

Nastavení a soukromí > Využití dat a kvalita médií > Nahrát v nejvyšší kvalitě

Jak na světlo?

Nejlepším kámošem je samozřejmě přirozené světlo. Vždy si zafixujte expozici i focus, abyste zabránili výkyvům světla u natáčení. Nikdy nenatáčejte proti světlu, hlavní objekt bude tmavý a na videu můžete mít různé přepaly.

Umělé světlo má tu výhodu, že svítí pořád stejně a nijak se nehýbe. Pokud se vám ale nechce investovat do profi světel, stačí pro večerní natáčení použít obyčejnou stolní lampu. Pro změkčení světla lampičku přikryjte obyčejným sáčkem a je to.

Jednoduché techniky pro stabilní záběry

Skvělým stabilizátorem je i naše tělo. Chyťte při natáčení telefon pevně oběma rukama ze spodu telefonu a dávejte si pozor na prsty přes objektiv. Pro větší stabilitu záběru si zapřete lokty o tělo. Nohy lehce pokrčte a pokud to záběr vyžaduje, dělejte malé kroky dopředu a lehce našlapujte.

No a pokud potřebujete vytvořit opravdu statický záběr a nemáte stativ? Použijte cokoliv, co doma, venku nebo v kanceláři najdete. Stačí telefon položit na stůl a zatížit knihou, nebo opřít o skleničku a voilá, video je na světě.

Natáčíte videa pravidelně? Tak i v tomhle případě vám postačí investovat do mobilního stativu za pár kaček.

Appky na postprodukci

Aplikací na úpravu fotek a videí je na trhu mraky. Inspirujte se těmi nejoblíbenějšími mezi tvůrci.

CapCut: Mobilní a desktopová aplikace pro střih a úpravu videí, která se stala jednou z nejpopulárnějších aplikací v kategorii edičních nástrojů. Nabízí širokou škálu nástrojů pro úpravu videa, efekty, filtry, hudbu a další. Appka má jednu obrovskou výhodu, je (zatím) zdarma.

VN: Aplikace, která se svým jednoduchým rozhraním velmi podobá CapCutu. Podobně zahrnuje širokou škálu nástrojů a vylepšení pro úpravu videí. Aplikace je pro omezené množství projektů zdarma.

Lightroom: Placená aplikace dostupná pro mobilní zařízení, tak stolní počítače. I když je její ovládání intuitivní, pro hlubší úpravy fotografií a videí vyžaduje pokročilejší znalosti v oblasti postprodukce. Díky rozsáhlým možnostem je Lightroom oblíbený nejen mezi amatéry, ale taky profíky.

VSCO: Primárně nástroj pro editaci fotek, ale skvěle zvládá i úpravy videí. Základní funkce jsou zdarma, ale pro pokročilé nástroje a speciální filtry je třeba předplatné.

Captions: Aplikace využívající AI pro rychlé a snadné přidávání titulků. Zvládne překlady do cizích jazyků i různé styly textu. Dokonce disponuje funkcí pro udržení očního kontaktu nebo odstranění šumu z videa. Captions stojí měsíčně 300 Kč.

Efekty v Reels videích

Proč zařadit efekty do vašich Reels? Nejenže dokonale upoutají pozornost diváka, ale také dodají vašemu videu potřebnou dynamiku. Prozkoumejte je v jednotlivých appkách a uvidíte sami.

Tipy před samotným publikováním

Cover fotka a nadpis

Přehledná náhledovka spolu s chytlavým nadpisem umožní novým a stávajícím uživatelům rychlou orientaci na vašem profilu. Pro tenhle účel můžete vytvořit snímek z videa nebo si připravit vlastní grafiku v grafickém nástroji, jako je Canva nebo Figma.

Pro zachycení pozornosti sledujícího vložte nápaditý nadpis klidně i na začátek videa. Pro příklad může posloužit: „Top 5 mobilních aplikací pro postprodukci videa“.

Na času zveřejnění až tak nezáleží

Je lepší přidat Reelsko ráno v 9:00 nebo ve 12:00? Algoritmus Instagramu si sám rozhoduje o optimálním čase zobrazení videa s cílem udržet uživatele na platformě co nejdéle. Pokud jsou videa nerelevantní, konkrétní čas zhlédnutí nezvedne.

A čemu se vyvarovat?

Videa s cizím vodoznakem

Vyvarujte se přidávání videí s vodoznakem z jiných platforem, zejména TikToku. Instagram totiž uvedl, že Reelska s vodoznakem budou mít omezený dosah.

Zapomeňte na obsah, který porušuje pravidla

Porušení pravidel může vést k potlačení dosahu vašeho obsahu, a to bez přímého upozornění.

Nezapomínejte, že i Reelska by měla být v souladu s vaší strategií na sociálních sítích a přinášet sledujícím hodnotu!

Víme, že tvorba Reels ale nemusí být pro každého. Jsme zde, abychom vám pomohli! Svěřte videa do našich rukou.