6 tipů, jak bojovat s prokrastinací

5. 3. 2019 | Nikola Semeráková

Prokrastinace znamená chorobné odkládání úkolů a povinností. Když prokrastinujeme, tak namísto smysluplných věcí, které bychom měli dělat, děláme něco nepodstatného. Prokrastinace ale není lenost. Líný člověk nechce dělat nic. Prokrastinátor ví co má dělat, chce to dělat, poroučí si, ale neposlouchá se. Prokrastinace není ani odpočinek: když člověk odpočívá, energie se mu obnovuje. Naopak, když člověk prokrastinuje, kvůli výčitkám se energie vyčerpává. Čím méně energie máme, tím je větší pravděpodobnost, že úkol znovu odložíme. Pokud chcete vyzrát nad svou prokrastinací, přečtěte si následující tipy.

  1. Sepište si konkrétní úkoly

    Určitě znáte ten nepříjemný pocit, když se na vás kupí hromada úkolů a vy nevíte kde dřív začít. Mým osvědčeným způsobem je vzít si čistý papír a náhodně na papíře rozepsat jednotlivé úkoly, které potřebuji daný den zvládnout. Úkoly se snažím pojmenovat co nejpřesněji a nejpříjemněji, protože si je snadno představím a zároveň k nim snížím svou averzi. Následně pak jednotlivé úkoly mezi sebou spojím, určím si pořadí a pokusím se odhadnout i čas, kdy na nich budu během dne pracovat. Každý úkol by vám měl zabrat maximálně 30 až 60 minut. Občas si úkoly vybarvuji i barevnou fixou podle důležitosti a naléhavosti. Pak už jen stačí úkoly plnit a postupně si je odškrtávat.

    Pokud by vám nevyhovovalo psát si úkoly na papír, můžete vyzkoušet několik užitečných online nástrojů, kam si úkoly zapisovat. Doporučuji aplikace Trello, Todoist nebo Any.DO.

  2. Soustřeďte se jen na jeden úkol

    Jakmile se pustíte do plnění úkolu, pokuste se maximálně soustředit na jeden úkol. Zkuste si vypnout notifikace, ukliďte si pracovní stůl, aby vás nic při práci nerušilo a nerozptylovalo. Díky soustředěnosti se snadněji dostanete do stavu flow a úkoly budete plnit snadněji. Existuje mnoho nástrojů, které vám pomohou se více na práci soustředit. Vyzkoušejte aplikace Appblock a Forest: Stay focused.

  3. Začněte den s nejméně příjemným úkolem

    Na začátku dne, kdy máte ještě dostatek energie, doporučuji začít s těmi nejtěžšími a prioritními úkoly. Obtížné úkoly prokládejte méně náročnými a kreativní těmi systematickými. Nejčastěji podle průzkumů odkládáme to, co nám není příjemné, co nás nebaví a z čeho máme obavu. Pokud těžký úkol zvládnete udělat hned na začátku dne, budete ho mít za sebou, nebudete se muset s ním zbytečně celý den stresovat a neztratíte tím energii.

  4. Udělejte své úkoly zvládnutelné

    Dalším tipem je rozdělit si rozsáhlé a složité úkoly na menší části, které budou pro vás méně náročné a více stravitelné. Zvýšíte tak svou šanci, že úkol neodložíte.

  5. Stanovte si pravidelné přestávky

    Mezi plněním úkolů si udělejte čas na krátké pauzy na odpočinek. Pravidelné přestávky jsou důležité pro obnovení kognitivního zdroje. Odpočinek může trvat jen pár minut, ale pomůže vám udržet koncentraci a energii až do večera. Pro obnovení kognitivního zdroje pomáhá sníst nějaké ovoce, vypít sklenici džusu nebo se jít na chvíli projít ven.

  6. Připravte si úkoly předem

    Ideální je, pokud si úkoly sepíšete ještě večer nebo hned ráno jako první věc, když přijdete do práce. Plánování vám umožní se na úkoly psychicky připravit a urovnat si v hlavě co vás ten den čeká.

Trénink dělá mistry, proto se nenechejte odradit případným nezdarem. I sebemenší změna k lepšímu se počítá. My vám držíme palce! A jak bojujete s prokrastinací vy? Podělte se s námi o své zkušenosti.


Zdroj: kniha Konec prokrastinace