Tipy na fotobanky

30. 6. 2020 | Alexandra Laňková

Můžete mít sebelepší texty, ale co z toho, když je čtenář v záplavě všech ostatních sdělení prostě přejede? Jeho pozornost nejlépe zachytíte vhodně zvoleným vizuálem. Kde takový vzít? Když nejste profi fotograf, který by si ho vytvořil sám, je hledání na internetu jasná volba. Používání tohoto typu fotek má ale jeden “háček”, a to jsou autorská práva. Jasně, můžete si na internetu najít líbivý obrázek, ale v momentě, kdy ho použijete bez vědomí autora k propagaci svého produktu, vystavujete se hrozbě vysoké pokuty. Jak se tomu vyhnout? Používejte fotobanky!

Co je fotobanka?

Jednoduše databáze fotografií, obrázků a videí sdružených na jednom místě. Pro uživatele, kteří fotografie potřebují jen jednou za čas, vystačí basic registrace, kde je největší výhodou nulová cena za stažení. Pro náročnější povahy může být nevýhodou omezenější počet fotografií. Na druhou stranu jsou ale kolikrát lepším zdrojem více “moodově” a méně “naleštěně” laděných fotek.

Z fotobank, které jsou zdarma doporučujeme:

PEXELS

Cílem stránky je poskytnout zdarma fotografie, které jsou autentické a moderní. Fotografie společnosti Pexel, jsou licencovány Creative Commons Zero (CC0), což v překladu znamená, že autor souhlasil s vystavením tohoto díla, jako díla volného a celosvětově se vzdal všech svých autorských práv k dílu, včetně všech práv souvisejících a práv příbuzných v rozsahu, který je povolen zákonem.

UNSPLASH

Unsplash je domovem stále rostoucí komunity fotografů - od amatérů, profesionálů, začínajících značek a zároveň každého mezi tím. Osobně procházejí a schvalují každou fotografii a přijímají pouze ty nejlepší. Před sedmi lety začali jako blog na Tumblr a během let se z nich stal jeden z nejpopulárnějších fotografických webů.

PIXABAY

Pixabay je rozsáhlý fotografický web se sídlem v Německu, který vytvořil Hans Braxmeier a Simon Steinberger. Můžete si tu stáhnout a zdarma používat fotky ze zdrojů uživatelů. Peníze vydělávají prostřednictvím sponzorovaných fotek, které se na stránkách zobrazují a odkazují uživatele na pořízení fotografií z placené fotobanky Shutterstock.

Oproti fotobankám zdarma nabízí placené fotobanky svým uživatelům téměř neomezené možnosti. Abychom vás nezahltili, podíváme se na ně příště.