TOP 3 placené fotobanky

21. 8. 2020 | Alexandra Laňková

Poslední článek jsme věnovali (podle nás) nejlepším neplaceným fotobankám, které na internetu najdeme. Když na nich ale ani po několika minutách úpěnlivého hledání nemůžete najít, co potřebujete, jedna z následujících fotobank vás určitě zachrání.

Getty Images je asi nejznámější agentura s fotografiemi na světě. Existovala ještě před érou internetu, online platformě se ale rychle přizpůsobila. Nabízí jeden z největších a nejrozmanitějších katalogů fotografií na světě, který pokrývá všechny styly, témata a žánry pro komerční účely, včetně milionů exkluzivních obrázků z celého světa, plus velmi rozsáhlou sbírkou redakčního obsahu. Celosvětová síť fotografů zaručuje, že každá důležitá událost na světě má v jejich knihovně své zastoupení.

Getty Images prodává fotografie pod licencí Rights Managed nebo Royalty Free. Rights Managed umožňuje uživateli získat konkrétní práva, jako je výlučné použití obrázku, ale má mnohonásobně vyšší cenu. Každé navíc získané právo je připočteno ke konečné ceně. Royalty Free obrázky znamená, že obrázek/video/hudbu, za kterou jednou zaplatíte, můžete používat vesele dokola a nejste omezeni opakujícími se poplatky.

Shutterstock patří mezi nejlepší webové stránky s fotografiemi a je jednou z nejdéle existujících fotobank. Funguje od roku 2003 a stále se drží na vrcholu. Za vysokou kvalitou fotografií stojí přísný schvalovací proces autorů. I tak jde ale ze strany fotografů o vůbec nejvýdělečnější fotobanku.

Najdeme tu více než 300 milionů fotografií, vektorů a ilustrací s vysokým rozlišením bez autorských poplatků. Obrázek navíc můžete stáhnout víckrát bez toho, aby se vám znovu odčerpal kredit. Má svůj vlastní fotoeditor, mobilní aplikaci pro Android a iOS a uživatelsky přívětivé rozhraní češtině. Nemusíte tedy složitě lovit anglická slovíčka.

Nevýhodou Shutteru může být to, že nemůžete stáhnout jen jeden obrázek. Musíte sáhnout po jednom z nabízených balíčků. Měsíční i roční plány předplatného poskytují jednomu uživateli přístup ke snímkům Shutterstock se standardní licencí. Plány jsou nabízeny v několika velikostech – 10, 50, 350 a 750 obrázků za měsíc. Všechny plány předplatného jsou nastaveny na automatické prodloužení, abyste je nemuseli opakovaně nakupovat každý měsíc.

*zdroj: www.shutterstock.com

Jak už je vám asi jasné, fotobanka Adobe Stock spadá pod společnost Adobe. Obsah je převážně překlápěn z fotobanky Fotolia, která také spadá pod vlastnictví společnosti Adobe. Služba Adobe Stock licencuje přes 60 milionů kvalitních fotografií, videí, ilustrací, šablon a vektorových grafik milionům zákazníků přímo prostřednictvím aplikace Adobe Creative Cloud a na webu.

Vyhledávat můžete podle klíčových slov a výběr zúžit podle celé řady parametrů (obrázek na výšku/šířku, čtverec, panorama, barevnost, rozlišení, obsahuje nebo neobsahuje osoby a další). Můžete nahrát i svůj vlastní obrázek a Adobe Stock inteligentně vyhledá obrázky s podobnou tématikou.

Adobe Stock si můžete objednat jako:

  • součást Creative Cloudu v rámci předplatného (platnost do výročního data VIP účtu)
  • samostatné předplatné k licencím Creative Cloudu (platnost do výročního data)
  • balíčky kreditů s platností 12 měsíců od nákupu (bez ohledu na výroční datum)