Typy videí na YouTube: 2. část

30. 10. 2017 | Zuzka Zusková

Máme tady pokračování první části blogu Typy videí na YouTube a nyní si něco povíme o dalších druzích videí, jako jsou gameplay, haul, prank a unboxing. Převážná většina těchto kategorií spatřila světlo světa s příchodem fenoménu jménem YouTube. Opět vám uvedu i konkrétní youtubery, kteří se na danou kategorii zaměřují, a myslím, že jejich videa stojí za zhlédnutí :)

Gameplay

„Proč bych se dívala na to, jak hraje někdo hru na počítači, když ji můžu sama hrát?“ Toto mě asi poprvé napadlo, když jsem se setkala s tímto typem videí. Jedná se v podstatě o videozáznam nebo živé vysílání, ve kterém youtuběři hrají nějakou počítačovou hru. Hraní hry doprovázejí svým vtipným komentářem, svými dojmy nebo návody, jak v dané hře postupovat. Na české YouTube scéně je svými GAMEPLAY videi znám Jirka Král či Men T, V zahraničí pak PewDiePie s více jak 57 miliony odběratelů. PewDiePie je rovněž nejrychleji rostoucím a nejodebíranějším kanálem na YouTube.

Haul

Další velmi oblíbená kategorie videí, která se zaměřuje na sledování módních trendů, kosmetiky, ale také elektroniky, je HAUL. U těchto videí jsou představovány produkty ze zmíněných kategorií, jsou hodnoceny, doporučovány, nebo naopak kritizovány. Tato kategorie se těší převážně dámskému publiku, v zahraničí můžeme tahle videa vidět na kanále youtuberky Janni Deler a u nás zařazuje tento typ videí do své tvorby Shopaholic Nicol.

Prank

Pokud si vybavujete zábavné pořady jako například Ptákoviny nebo Vylomeniny, stačí převést tento žánr z televizních obrazovek do obsahu youtube videí. V podstatě se jedná o vtipná videa, kde se youtuber se skrytou kamerou snaží někoho nachytat jakýmkoliv způsobem. Někdy se může zdát, že tento typ videí hraničí se zábavou, posuďte sami. Na české youtube scéně natáčí taková videa Jan Michalovič a v zahraničí například BigDawsTV.

Unboxing

Poslední kategorie, kterou vám představím, je opět specialitka stvořená přímo na YouTube. Jak už z volného překladu názvu napovídá, jedná se o „rozbalení“ v podstatě čehokoliv, počínaje novým mobilním telefonem, konče například párem sportovních ponožek. Jako divák můžete vidět, co vás čeká, když si koupíte například nový mobilní telefon a začnete jej rozbalovat. Jedná se v podstatě o takovou prvotní recenzi daného produktu. Asi jeden z nejznámějších youtuberů v této kategorii je zahraniční kanál Unboxing therapy.

Youtube je v podstatně revolučním médiem, které přetahuje mnoho diváků od televizních obrazovek a denně se na něm přehrají miliony videí po celém světě. Věřím, že pokud jste se neorientovali v obrovském obsahu videí na YouTube, tak vám tento článek pomohl najít si pro sebe to pravé.