Typy videí na YouTube: 1. část

24. 8. 2017 | Zuzka Zusková

minulém článku, který se věnoval pojmům, jako je influencer, bloger nebo youtuber, jsem vám slíbila, že se společně podíváme na typy videí na YouTube. Jaké druhy videí natáčí youtubeři? Od teď se vyznáte i v této oblasti 😃

  • Livestreaming – neboli živý přenos/živé vysílání. Fanoušci doslova prahnou po tom, aby mohli sledovat své oblíbené youtubery v reálném čase. Youtubeři mají díky YouTube možnost spojit se se svými fanoušky živě, čímž vytváří cenný obsah pro své odběratele. Zajímavě tuhle možnost využil Jirka Král, kterému se podařilo díky charitativnímu livestreamingu vybrat na konto Masarykova onkologického ústavu v Brně téměr půl milionu korun. Na tomto příkladu jasně vidíte, jakou má YouTube sílu.
  • Daily Vlog – youtubeři zaznamenávají svůj denní život na kameru, a předávají tak svým odběratelům pohled do svého života. Vůbec nejznámějším youtuberem, který vydával vlogy s denní pravidelností, je Casey Neistat. V tomhle tempu vydržel 18 měsíců a podařilo se mu vydat přes 500 denních vlogů. Naštěstí pro své fanoušky se po krátké pauze k denním vlogům opět vrací a obsah a celkové zpracování je na opravdu špičkové úrovni. Dále určitě musím jmenovat Jona Olssona, bývalého profesionálního závodníka na lyžích, jehož videoblogy vás budou zaručeně bavit.
  • DIY – zkratka pro Do it yourself v překladu „udělej si sám“. Tato videa jsou pro ty, které baví manuální práce a jsou kreativní. Jako příklad pro tento typ videa se můžete podívat na DIY co dát k Vánocům a jak zabalit dárky od Teri Blitzen.
  • Social experiment – pojem sociální experiment si možná ještě pamatujete ze školy. Nyní se jím baví celý YouTube. Česká youtuberka Fallenka například zkoušela naštvat lidi na ulici a v obchodních centrech a slovenský youtuber ExplOited nabízel venku drogy a sledoval reakce okolí. Vy se na ně můžete podívat v jejich videích.
  • Draw My Life – přenést tužkou na čistý papír nebo tabuli celý svůj život a udělat z toho internetové video odstartoval youtuber a hudebník Bry. Nyní tento typ videa nechybí téměř u žádného z větších youtuberů. Nad třicet milionů zhlédnutí u této kategorie videa má na svém kontě např.: Ryan Higa a PewDiePie. Dokonce existuje samostatný YouTube kanál, který se věnuje tomuhle typu videí a přináší životní příběhy filmových a popových hvězd nebo sportovců každý týden.

Všechno se mi do tohoto blogu nevešlo, a tak se již brzy můžete těšit na pokračování. Ještě mám v rukávu typy videí jako gameplay, haul, prank, unboxing. Zapomněla jsem na něco? Napište mi 😉