Usnadněte si neodkladnou práci během dovolené

7. 9. 2020 | Jana Křivánková

Je tu léto a s ním i chabá náhražka prázdnin – dovolená. Bohužel sociální sítě nikdy nespí. A někdy ani klienti. V zásadě proto máte dvě možnosti. Buďto se před odjezdem strhat tak, že místo jedné dovolené budete potřebovat dvě, nebo si zkrátka nějaké menší úkony odbudete na pláži, pod stanem, nebo s výhledem na horský masiv. (Možnost přenechat práci vašemu budoucímu já vůbec řešit nebudu, protože je to co? Špatně!)

Takže pro všechny z vás, kteří se chystají být produktivní i během dovolené tady mám 5 parádních tipů, jak si prací nezničit dovolenou.

1. ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM

Jasně, strhat se před dovolenou nedává smysl, ale dělat, že nikam nejedete taky úplně nefunguje. Takže jak se „pohodlně připravit“? Pokud máte dovolenou naplánovanou už delší dobu, využijte čas navíc chytře:

 • U klientů, kde máte možnost, plánujte posty a jiné texty s větším předstihem.
 • Domluvte se se svým projekťákem, aby vám cokoliv, co bude možné, zadal s předstihem.
 • Udělejte si ve všem stoprocentní pořádek. I neškodný kostlivec, který vyleze ve chvíli, kdy vy lezete do moře, se dost těžko řeší.
 • Při plánování postů počítejte s dovolenou. Pokud chcete dát během dovolené „socky“ z ruky, speciální engagement nebo soutěžní post vám to moc neumožní.
 • Všechny materiály, se kterými budete potřebovat pracovat, si hoďte na cloud. V tomhle fandím osobnímu Google Disku.
 • V neposlední řadě si zkuste ověřit, jak na tom budete v místě dovolené se signálem.

2. KOLIK APEK MÁŠ TOLIKRÁT JSI V POHODĚ

Pokud si myslíte, že to zvládnete s laptopem a pořád to bude dovolená, lžete si do kapsy. Je to nepohodlné, má to baterku tak možná na 4 hodiny a dost se pronese. Takže jak šéfovat svou agendu jen s chytrým telefonem v ruce?

 • Mail, protože ne asi 😊,
 • Google disk pro všechny fotky, pdfka a podobné zdroje,
 • Google Docs a Sheets, kdybyste zrovna měli chuť psát,
 • Správce stránek Facebook (já vim, že to už všichni máte, ale kdyby náhodou 😊),
 • Nezapomeňte na „úkolníček“ - ať už používáte Basecamp, Trello nebo Asanu, využijte i jejich apky,
 • Shutterstock, protože nikdy nevíte, kdy budete klohnit nějaký ten vizuál.

Pokud vám tenhle bod připadá až příliš jednoduchý, je to proto, že je. Jako kopík nebo community manager toho fakt víc nepotřebujete. 😊

3. BUĎTE REALISTÉ

Pamatujte, že vaši kolegové na vaše plánování spoléhají úplně stejně, jako když jste v plné polní za stolem, a ne kdesi v lese. Přecenění dovolenkových kapacit se vám může nemile vymstít. Takže si pěkně sedněte a dejte vedle sebe REALISTICKÉ volné kapacity a objem práce, kterou je potřeba odbavit na dovolené. Z osobní zkušenosti můžu doporučit ranní okénko před snídaní, popřípadě nějaké to „šolíchání“ během siesty. Určitě si nenechávejte práci u laptopu na večer. Neuděláte nic a celý den budeme myslet jen na to, že na vás čeká práce.

4. JSTE NA DOVOLENÉ, FUNGUJTE OFFLINE

Občas je fajn připravit si nějakou tu práci po staru. I na pláži si můžete sepisovat nápady, připravovat drafty postů, nebo navrhovat grafiku. Stačí vám k tomu tužka a papír. Jasně, můžete si to smolit i do mobilu, ale přeci jen jste na dovolené. Navíc díky tužce a papíru v každé tašce nikdy žádný nápad nezapomenete. Viz můj článek o boji s tvůrčí krizí.

5. ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM II aneb BEZ PLÁNU B TO NEPŮJDE

I když se připravíte na sto procent, nikdy nevyloučíte možnost, že budete vy, nebo vaše rozdělaná práce v kanceláři chybět. Pokud tedy používáte nějakou formu sdíleného disku, ujistěte se, že od všech dokumentů (textů, grafik, plánů) jsou sdíleny poslední verze. No a pokud sdílený disk nepoužíváte (jakože byste fakt měli!), ujistěte se, že máte ve svých složkách takový pořádek, že se v nich vyzná i někdo další. Jo! A heslo k PC si nenechávejte pro sebe. 😊

Rychlá rekapitulace here:

 1. Před odjezdem dotáhněte, co se dá, a připravte si podklady na práci s sebou.
 2. V dnešní době máme apky skoro na všechno. Používejte je.
 3. Plánujte realisticky, ať to za vás pak nemusí řešit někdo jiný.
 4. Užijte si práci offline, ruční psaní je občas super relax.
 5. Než odjedete, ukliďte si stůl i počítač, ať se v něm kolegové vyznají.