Virtuální realita

21. 1. 2018 | Zuzka Zusková

Je to již hodně dávno, co virtuální realita spatřila světlo světa, nikdy se však masově nezapojila do našich životů. Možná jsme na to nebyli připraveni a možná je právě teď ten správný čas, kdy se budeme s virtuální realitou potkávat v každodenním životě.

První zmínky o virtuální realitě sahají až do 50. let 20. století, v tu dobu vzniklo Experience Theater neboli Divadlo zážitků, kde při promítání pěti krátkých filmů bylo umožněno divákům vnímání kromě obrazu a zvuku i vůně. Vnímání zachycuje to, co v daný okamžik působí na naše smysly, a na lidském vnímání je to v podstatě celé založeno.

Asi si nemusíme dále vysvětlovat, co je to virtuální realita a jak funguje. Díky dnešním technologiím vám stačí mít mobilní telefon, virtuální brýle a můžete se procházet třeba po Marsu. Mobilním telefonem a virtuálními brýlemi to však nekončí, můžete mít virtuální rukavice, boty či celé virtuální obleky, helmy, letecké simulátory pro výcvik pilotů atd.

Virtuální realita je hodně rozšířena v herním průmyslu, kde mimo klasických herních žánrů vznikají nová odvětví tzv. virtuálních světů. Do povědomí fanoušků virtuální reality se zapsal Second Life, který umožnil trávit čas ve virtuálním světě, jak z názvu napovídá, doslova žít druhý život. Potenciál virtuální reality je opravdu rozsáhlý. Například z části český projekt Somnium Space, nabízí mimo jiné koupi virtuálního pozemku, který může jako platforma sloužit vývojářům k vytváření dalších her a zážitků, ale i firmám k propagaci produktů, služeb a ke vzdělávacím účelům.

Někomu se může zdát virtuální realita zcela zbytečná, vytvářející asociální vztahy a fiktivní svět. Je však nutné si uvědomit, že už žijeme v online světě, který nikdo nezastaví.

Co takhle si vyzkoušet stavbu domu nanečisto? Ve virtuálním světe pak třeba zjistíte, že ta koupelna by opravdu měla být jinde a sedačka v obýváku se sem opravdu nevejde a nehodí. Díky virtuální realitě mohou například lékaři putovat lidským tělem a řešit problémy závažných onemocnění.

Potenciál virtuální reality se zdá být neomezený, záleží však na našem přístupu, zda dokážeme virtuální realitu využít, a vytvořit tak nástroj nekonečných možností.