Strašák jménem SHADOWBAN: Co je zač a jak mu předejít

11. 10. 2017 | Daniela Lambertová

Mají vaše příspěvky na Instagramu malý dosah? Možná není až tak vaší vinou, že se noví sledovatelé nehrnou. Mohou za to hashtagy, o kterých ani nevíte, že jsou zakázané. Jsou vaše fotografie téměř bez reakcí, možná jste obdrželi shadowban. Penalizaci, která z vašeho účtu udělá v okamžiku neviditelný profil.

S rostoucí oblibou Instagramu se začaly množit i nejrůznější praktiky, jak nalákat na profil co nejvíce sledovatelů. Netrvalo dlouho a Instagram se začal bránit formou tzv. shadowbanu. Jedná se o jakousi „sociální cenzuru“ formou filtrování účtů skrze zakázané hashtagy.

Hashtagy jako takové používáme k tomu, aby náš příspěvek mohl být pod konkrétním výrazem dohledatelný všem uživatelům. Pokud ale od Instagramu obdržíme shadowban, fotky se pod danými hashtagy zobrazují pouze našim followerům a pro zbytek instagramového světa jakoby neexistují. Jinak řečeno, naše příspěvky nikdo jiný nevidí a tak vlastně nejsme schopni oslovit nové lidi, potažmo zákazníky.

Pokud jsme vám teď nasadili brouka do hlavy a přemýšlíte nad tím, jestli je váš profil v pohodě, máte dvě možnosti. Buďto požádat někoho, kdo vás nesleduje, aby zkusil dohledat váš postovaný příspěvek pod danými hashtagy, a nebo využít tento šikovný nástroj, který vám diagnózu vašeho profilu sdělí okamžitě.

S shadowbanem jste se určitě setkali, ačkoli vám to vůbec nedošlo. Protože je Instagram čím dál tím víc oblíbenou platformou, kde trávíme volný čas, je těžké uhlídat, jaký obsah všichni sdílíme. Proto přišla na řadu správa hashtagů. Některé už jsou celkově zakázané. Jiné se sice tváří jako nevinné slovo, ale často byly zneužívány k šíření nevhodných fotografií. Tak je Instagram zabanoval. A jak že takové zabanované # vypadají? Úplně normálně. Jednoduše nám Instagram zobrazuje místo „nejnovějších“ příspěvků jen ty „nejlepší příspěvky“.

Jeden příklad za všechny 😃 Ať už vyrážíte kamkoli, neubráníte se fotce ve výtahu? Bacha na to, právě jedna taková #vytahovka vám může i docela zavařit, ale jen v případě, že ji označíte pod #elevator. Pokud totiž použijete zabanovaný hashtag, je vaše fotografie automaticky skryta i pod dalšími použitými #.

Asi budete překvapeni, když vám řekneme, že právě těmhle # bude lepší se v rámci zachování svého profilu vyhnout:
#attractive, #bikinibody, #butt, #citycentre, #curvy, #dating, #easter, #everybodyisbeautiful, #happythanksgiving, #hotgirls, #hots, #instagirl, #kissing, #lingerie, #models, #newyearsday, #shower, #single, #skype, #snapchat, #sunbathing, #tag4like, #teens, #tgif, #women, #workflow

Zajímavé, že? A to není vše. Určitě mrkněte na další.

Používání zabanovaných hastagů není jediný krok, který vás může přivést do problémů. Instagramová pravidla jsou neúprosná a tak:

  • nepřekračujte limity insta aktivit
  • nepoužívat programy a aplikace, které jsou v rozporu s pravidly Instagramu
  • nepoužívejte stále stejné hashtagy

Pozornost ze strany Instagramu vám může být věnována i díky nahlášení. Je to totiž nejrychlejší způsob, jak upozornit na účet, který porušuje smluvní podmínky. Pokud se vám to stane, vezte, že si na vás Instagram pěkně posvítí a důsledkem může být nejen shadowban, ale i kompletní zakázání profilu.

Svět Instagramu je lákavý, ale i sociální sítě mají svá pravidla, která se nevyplácí podceňovat. Přehnaná snaha a honba za followery tak často může být i kontraproduktivní. Nesnažte se investovat do laciných metod zvyšování dosahu, ale raději věnujte čas správné strategii a péči o svůj profil.