Ten o focení 3.0 - Jak začít s postprodukcí

4. 2. 2022 | Jana Wasserbauer

Vítám vás u třetího čtení na téma vlastní produkce fotek. Úspěšným spácháním naplánovaného focení totiž zábava rozhodně nekončí. Na řadě je postprodukce a následná často podceňovaná archivace.

Konkrétně si probereme software, jak k postprodukci přistoupit, kde hledat inspiraci a na co si dát pozor. No a nezapomeneme si říct pár důvodů, proč archivovat všechny naše výtvory, aby nedošlo ke zbytečnému a bolestnému znehodnocení.

Zároveň chci upozornit, že tipy se vztahují jen a pouze na reklamní využití fotek :)

Jdeme na to!

Hlavní úkoly postprodukce

Postprodukce vám pomůže dát fotografiím unikátní ráz, doladit jejich barevnost i opravit drobné nedostatky. Zároveň je to čas, kdy připravujete fotografie pro různá média, od sociálních sítí po tiskoviny.

Vhodný software

Protože na koleni to nesplácáte… A ne, malování není vhodný software :))

Adobe Photoshop Lightroom

Parádní program pro prvotní zpracování RAWu. Umožňuje základní úpravu fotek, ořez, práci s maskami atd. Zároveň funguje jako přehledná knihovna fotek. A nabízí mou oblíbenou funkci - virtuální kopii. Z jedné zdrojové fotky si můžete vyrobit několik formátů, aniž byste permanentně změnili zdrojovou fotku. Cena je příjemných 12 EUR/měsíčně. Nevýhodou, že k pokročilým retuším se zkrátka nehodí.

Adobe Photoshop

Je vhodný pro další zpracování fotek připravených v Lightroomu. Je super pro komplexnější a detailnější retuše. Zároveň to ale chce trochu času a trpělivosti pro zorientování se ve všech jeho funkcích.

Jeho jedinou nevýhodou je cena - 24 EUR/měsíčně. Výhodou je, že díky měsíčnímu fee ho můžete platit jen tehdy, kdy ho potřebujete.

Zoner Photo Studio - alternativa za pár kaček

Jde o levnější alternativu Lightroomu a běžně s ním pracují i profesionální fotografové. Pokud vám základní úprava stačí, na takové prvotní koketování s úpravou fotek to určitě postačí. Měsíční fee je krásných 119 Kč.

Photopea.com - Něco jako Photoshop z Wishe :))

V podstatě osekaný Photoshop online. Je zdarma, ale ukládání souborů v něm je docela pain a celkově moc neumožňuje plynulou pracovní flow. Je to ale ideální nástroj pro projekťáky pro kontrolu Photoshop souborů.

Další vybavení?

Při pokročilých úpravách určitě oceníte grafický tablet. Naučit se s ním může být trošku pain, ale s trochou trpělivosti a pravidelného cvičení se to brzy naučíte.

Kde hledat tipy a návody

Jasně, docela řečnická otázka, samozřejmě na internetech. Podle vašeho rozpočtu a nadšení máte hned několik možností:

  • YouTube aneb low cost řešení pro trpělivé

    Na YT najdete hromadu návodů, víc či míň podrobných. Nevýhodou je, že po delší době začnete hromadit nekonzistentní směs videí, která si můžou navzájem odporovat. Jednoduše proto, že řada postprocesových problémů má hned několik řešení. Určitě ale YT nevyřazujte, spíš se ale zkuste zaměřit na konkrétní tvůrce. Mě osobně baví třeba Spoon Graphics, podotýkám ale, že jde často spíš o intenzivní grafické zpracování a ne každý to využije.

  • Skillshare.com

    Takový placený youtube plný instruktážních videí na všechno od vaření přes analytickou práci s daty po háčkování kaktusů. Takže tu najdete nespočet videí na téma postprodukce, videa jsou profesionálně zpracovaná, rozdělena do kapitol a můžete si je podobně jako na YT třídit do playlistů.

    A stejně jako na YT i taky může být trochu náročné se tím vším probrat a najít skutečně vyhovující kurz. Fee začíná na $13,99 měsíčně, ale můžete využít měsíční trial zdarma a trochu si to osahat a vyzkoušet, než do toho začnete investovat :)

  • Placené kurzy a dlouhodobé systematické vzdělávání

    Pokud to myslíte skutečně vážně, tohle je za mě ta nejlepší cesta. Práce s profesionály, kteří tu jsou pro vás v reálném čase a můžou pracovat s vašimi konkrétními výtvory, vydají za nespočet hodin u “anonymních” videí. Díky době, ve které žijeme, můžete navíc kurzy absolvovat z pohodlí domova a nestresovat (ačkoliv zbytečně) ze školní atmosféry běžných kurzů.

  • Úplným začátečníkům můžu doporučit kurzy fotoskoda.cz, často vypisují témata pro začátečníky, které se věnují nejen samotné úpravě fotek, ale i práci se samotnými programy.

  • Pro pokročilé by mohl být zajímavý výukový program Light Garden academy. Vedle živých (i několikadenních) kurzů mají v nabídce taky komplexně zpracovaná výuková videa.

5 největších hříchů postprodukce

Aneb co byste nikdy neměli dělat a proč?!

  1. Ledabylé ukládání a přepisování dat - Vždycky používejte Uložit jako, byla by totiž škoda přijít o originál, ať už kvůli rozlišení, formátu, výchozí barevnosti atd.
  2. Manifestace své vlastní duše - Myslete hlavně na účel fotek, jasně, nemusí být sterilní, ale přehnanou stylizaci nechme v šuplíku.
  3. Všeho moc škodí - Vždycky mám radost, když se naučím nový tríček nebo retušovací fígl. To ale neznamená, že ho budu cpát všude.
  4. Internety vám nic neprominou - Všichni se bavíme modelkami se třetí nohou nebo retuší pleti lvl V Síti, proto nikam nepospíchejte nebo vaše práce skončí na propadlišti ruských photoshopových kouzel.
  5. Permanentní ořez - NIKDY neořezávejte zdrojovou fotku. Vždycky si vytvořte zálohu a až pak fotku rozpižlejte dle libosti.

BONUS: 5 důvodů, proč archivovat jako člověk

Ruku na srdce, kdo z vás se nikdy nedostal do situace, kdy něco zběsile hledal a nemohl to najít? Jedinou prevencí je poctivé systematické třídění a samozřejmě záloha původních neupravených dat. Vyhněte se zbytečné frustraci a nechte se přesvědčit k poctivé přehledné archivaci.

  1. Ušetříte bžilion času snahou něco najít.
  2. Budete populárnější u kolegů, kteří budou s fotkami pracovat dál.
  3. Nestane se vám, že si omylem přehrajete nezálohovaná data.
  4. Budete mít přehled v tom, které fotografie už se využily a kdy.
  5. Organizovaná archivace pomáhá předcházet vzniku zbytečných duplicit a šetří místo v úložištích.

No a to je ode mě k fotkám všechno. Tak dobrý světlo!